LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rishi Sunak: Kina përbën kërcënim për mënyrën e jetesës në Mbretërinë e Bashkuar

14 Shtator 2023, 18:25, Kosova & Bota CNA

Rishi Sunak: Kina përbën kërcënim për mënyrën

Rishi Sunak ka thënë se ai është "i vetëdijshëm për kërcënimin e veçantë ndaj mënyrës së hapur dhe demokratike të jetesës" të paraqitur nga regjimi komunist të Kinës.

Kryeministri po i përgjigjej një raporti të lëshuar në korrik nga Komisioni i Inteligjencës dhe Sigurisë në Parlament.

Ai tha se ministrat do të ndërmarrin "të gjithë hapat e nevojshëm" për të mbrojtur Mbretërinë e Bashkuar nga aktiviteti i shtetit të huaj.

Sunak ka qenë nën presion ditët e fundit nga disa prej deputetëve të tij për ta etiketuar zyrtarisht Kinën një "kërcënim".

Kryeministri e ka rezistuar marrjen e këtij hapi, në vend të kësaj duke e përshkruar Kinën si një "sfidë përcaktuese të epokës dhe sistematike", ndërsa pranoi nevojën për t'u angazhuar me superfuqinë.

Të mërkurën, lideri laburist Sir Keir Starmer citoi raportin e ISC ndërsa ai akuzoi kryeministrin se nuk i kushtoi vëmendje paralajmërimeve për Kinën, duke e lënë Mbretërinë e Bashkuar "duke luajtur në mënyrë të dëshpëruar" për sigurinë. 

Në fillim të kësaj jave, doli lajmi se policia kishte arrestuar një studiues që punonte në Parlament sipas Aktit të Sekreteve Zyrtare, mes pretendimeve se ai po spiunonte për Kinën.

Studiuesi - emri i të cilit BBC nuk e përmend - i mohoi pretendimet në një deklaratë të lëshuar përmes avokatëve. Ai ishte një nga dy burrat e arrestuar sipas Aktit të Sekreteve Zyrtare./ CNA

Lajmet e fundit nga