LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulon studimi/ Ja nga se vuajnë Pandat gjigante që jetojnë në kopshtet zoologjike

18 Shtator 2023, 17:59, Kosova & Bota CNA

Zbulon studimi/ Ja nga se vuajnë Pandat gjigante që jetojnë

Pandat gjigante që jetojnë në robëri mund të vuajnë nga “jet lag” nëse orët e trupit të tyre nuk përputhen me mjedisin e tyre, thonë shkencëtarët, raporton CNN.

Kjo mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në mirëqenien dhe sjelljen e specieve të rrezikuara, sipas një studimi të ri të botuar të hënën në revistën Frontiers in Psychology.

Ashtu si të gjitha kafshët, pandat kanë një orë rrethore - një orë të brendshme të trupit që funksionon në cikle afërsisht 24-orëshe - dhe ajo rregullohet nga sinjalet nga mjedisi i tyre. Por problemet lindin kur sinjalet ndaj të cilave ata janë të ekspozuar në robëri nuk përputhen me ato të mjedisit të tyre natyror, zbuloi studimi.

Kjo mund të jetë shumë domethënëse për të marrë në konsideratë mirëqenien e kafshëve në robëri, shumë prej të cilave janë në rrezik të lartë të zhdukjes në natyrë - duke përfshirë pandat gjigante.

Pandat gjigante u zgjodhën si fokus për studimin pjesërisht për shkak se ata jetojnë një jetë shumë sezonale. Migrimet ndodhin në pranverë, sepse pandat hanë një specie të caktuar bambuje dhe shkojnë në kërkim të fidaneve të reja. Pranvera është gjithashtu sezoni i çiftëzimit.

Këto kamera u mundësuan shkencëtarëve të monitoronin sjelljen e pandave gjatë një periudhe 24-orëshe. Ndërkohë, faktorë të tjerë si vizitat e rregullta nga rojet e kopshtit zoologjik mund të ndikojnë gjithashtu në orën cirkadiane të kafshëve./ CNA

Lajmet e fundit nga