LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Japonia në “alarm”/ Mbi 10% e popullsisë, më shumë se 80 vjeç

18 Shtator 2023, 14:38, Kosova & Bota CNA

Japonia në “alarm”/ Mbi 10% e popullsisë, më

Qeveria japoneze ka ngritur alarmin për plakjen e popullsisë.

Sipas të dhënave më shumë se 10% e popullsisë së Japonisë është 80 vjeç ose më e vjetër.

Sipas shifrave të publikuara nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe Komunikimeve, përqindja e të moshuarve të Japonisë, të përcaktuar si mosha 65 vjeç e lart, është gjithashtu në një nivel rekord të lartë, duke përbërë 29.1% të popullsisë.

Ministria publikoi shifrat për të shënuar Ditën e Respektit për të Moshuarit, një festë publike në vend, i cili gjithashtu përballet me një rënie të shkallës së lindjeve dhe tkurrje të fuqisë punëtore që mund të ndikojë në fondet për pensionet dhe kujdesin shëndetësor ndërsa shifrat e popullsisë në plakje rriten.

Popullsia e Japonisë ka qenë në rënie të vazhdueshme që nga bumi i saj ekonomik i viteve 1980, me një normë lindshmërie prej 1.3% shumë më poshtë se 2.1% që nevojitet për të mbajtur një popullsi të qëndrueshme, në mungesë të emigracionit. Vdekjet kanë tejkaluar lindjet në Japoni për më shumë se një dekadë, duke paraqitur një problem në rritje për drejtuesit e ekonomisë së tretë më të madhe në botë.

Vendi njihet për jetëgjatësinë, duke kontribuar në rritjen e popullsisë së moshuar.

Për të përballuar mungesën në rritje të fuqisë punëtore dhe me shpresën për të rigjallëruar një ekonomi në ngecje, qeveria japoneze ka inkurajuar më shumë të moshuar dhe nëna që qëndrojnë në shtëpi që të rihyjnë në fuqinë punëtore në dekadën e kaluar.

Në një farë mase, ky mesazh ka funksionuar. Tani ka një rekord prej 9.12 milionë punëtorësh të moshuar në Japoni, një numër që është rritur për 19 vjet rresht.

Punëtorët e moshës 65 vjeç e lart përbëjnë tani më shumë se 13% të fuqisë punëtore kombëtare, tha të hënën ministria e punëve të brendshme.

Shkalla e punësimit të të moshuarve në Japoni është ndër më të lartat në të gjithë ekonomitë kryesore, shtoi ai.

Por edhe inkurajimi i punëtorëve të moshuar nuk është i mjaftueshëm për të kompensuar ndikimet sociale dhe ekonomike të krizës demografike, me kryeministrin Fumio Kishida që paralajmëroi në janar se Japonia është "në prag të pamundësisë për të mbajtur funksionet sociale".

Ai shtoi se mbështetja për rritjen e fëmijëve ishte "politika më e rëndësishme" e qeverisë dhe zgjidhja e çështjes "thjesht nuk mund të presë më".

Kina , Koreja e Jugut , Singapori dhe Tajvani po përjetojnë kriza të ngjashme, duke luftuar për të inkurajuar të rinjtë që të kenë më shumë fëmijë, përballë rritjes së kostove të jetesës dhe pakënaqësisë sociale./ CNA

Lajmet e fundit nga