LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Non grata”, Rusia dëbon tetë diplomatë grekë, tetë ditë afat për t’u larguar nga vendi

27 Qershor 2022, 19:31, Kosova & Bota CNA
“Non grata”, Rusia dëbon tetë diplomatë grekë,
Foto ilustruese

Rusia ka dëbuar tetë diplomatë grekë dhe u ka dhënë atyre afat tetë ditë që të largohen nga vendi, tha sot Ministria e Jashtme ruse.

Ministria e Jashtme e Kremlinit tha se i kishte shpallur diplomatët “persona non grata” dhe thirri ambasadorin grek për të protestuar për atë që e quajti “kursin konfrontues të autoriteteve greke ndaj Rusisë, duke përfshirë furnizimin me armë dhe pajisje ushtarake për regjimin e Kievit”.

Ministria tha se kishte protestuar gjithashtu kundër një vendimi grek për të shpallur një grup diplomatësh rusë “personae non gratae”.

Muajin e kaluar, një burim i tha Reuters se Berlini synonte të dorëzonte rreth 100 Marder IFV të vjetra në pronësi të prodhuesit të armëve Rheinmetall në Greqi, e cila është anëtare e NATO-s dhe BE-së.

Sipas Reuters, Athina, në këmbim, do të furnizonte Ukrainën me BMP IFV të stilit sovjetik. /CNA.al

Lajmet e fundit nga