LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Dua Lipa tek Princ William/ 9 të famshëm që flasin kundër Kupës së Botës 2022 në Katar

2022-11-27 17:05:00, Lifestyle CNA

Nga Dua Lipa tek Princ William/ 9 të famshëm që flasin

Pas katër vitesh të gjata, tifozët e futbollit mund të shijojnë rikthimin e Kupës së Botës 2022! Turneu do të mbahet në Katar nga 20 nëntori deri më 18 dhjetor dhe do të shohin në fushë disa nga yjet më të mëdhenj të futbollit botëror .

Megjithatë, jo të gjithë janë të kënaqur me vendin pritës të Kupës së Botës. Shumë grupe të të drejtave të njeriut kanë kritikuar Katarin për trajtimet e dobëta të punës pasi The Guardian raportoi në vitin 2021 se mbi 6,500 punëtorë migrantë nga India, Pakistani, Nepali, Bangladeshi dhe Sri Lanka vdiqën gjatë përgatitjes.
Është raportuar se shtatë stadiume të reja së bashku me aeroportin e ri, rrugët dhe transportin publik janë ndërtuar gjatë 10 viteve që kur Katari fitoi ofertën në dhjetor 2010.

Katari është gjithashtu i dënuar ashpër për qëndrimin e tij ndaj grave dhe komunitetit LGBTQ+, për Bustle. Gjërat u përkeqësuan edhe më keq pasi ambasadori i Kupës së Botës të Katarit, Khalid Salman, i tha transmetuesit gjerman ZDF së fundmi se homoseksualiteti është "dëm në mendje", siç raportohet nga CNN. Ai shtoi se të qenit homoseksual është haram, ose e ndaluar sipas ligjit islam, dhe se fëmijët mund të mësojnë "diçka që nuk është e mirë".

Ndërsa ngjarja është përfshirë në polemika, shumë të famshëm dhe atletë kanë folur kundër Kupës së Botës 2022. Ja lista e plotë e deritanishme…

1. Melanie C

Nga Dua Lipa tek Princ William/ 9 të famshëm që flasin

Spice Girl është shprehur kundër Kupës së Botës 2022 që do të mbahet në Katar. “Është lakmi. Ata mund të përpiqen të thonë se janë atje për të bërë ndryshim, por është marrëzi – ka të bëjë me paratë,” tha ajo për UK's Attitude.

Këngëtarja 48-vjeçare madje preku vendimin e shokut të saj David Beckham për të qenë posteri i Britanisë së Madhe për turneun me marrëveshjen e tij me shtatë shifra. Ajo tha për podcastin Not My Bag: “Është e vështirë. Davidi është një mik dhe të gjithë duhet të bëjnë zgjedhjet e tyre.”

2. Dua Lipa

Nga Dua Lipa tek Princ William/ 9 të famshëm që flasin

Në historinë e saj në Instagram së fundmi, fituesja e Grammy së fundmi ka pastruar spekulimet nëse do të performonte në ceremoninë e hapjes së Kupës së Botës, sipas BBC.

“Unë nuk do të performoj dhe as nuk kam qenë ndonjëherë i përfshirë në ndonjë negociatë për të performuar. Unë do të brohoras Anglinë nga larg. Mezi pres të vizitoj Katarin kur të ketë përmbushur të gjitha premtimet për të drejtat e njeriut që ka bërë kur fitoi të drejtën për të pritur Kupën e Botës”, shkroi ajo.

Ceremonia do të shohë Sean Paul, Clean Bandit dhe Jungkook të BTS-së duke performuar në vend të kësaj, për Time.

3. Rod Stewart

Nga Dua Lipa tek Princ William/ 9 të famshëm që flasin

Muzikanti fitues i çmimeve Rod Stewart zbuloi se ai refuzoi një çek të madh page për të performuar në Katar vitin e kaluar dhe denoncoi Kupën e Botës 2022.

“Më ofruan shumë para, mbi 1 milion dollarë për të luajtur atje 15 muaj më parë. E refuzova. Nuk është e drejtë të shkosh. Dhe iranianët duhet të jenë gjithashtu jashtë për të furnizuar me armë,” tha ai së fundmi për The Sunday Times.

Në vitin 2016, ylli 77-vjeçar tha se nuk e shqetëson nëse djali i tij më i vogël, Aiden, rezulton të jetë homoseksual, sipas qëndrimit të Mbretërisë së Bashkuar: “Ai gjithmonë vishet si Mary Poppins. Shpresojmë se ai do të rritet prej saj.” Ai shtoi, “Nëse ai rezulton të jetë homoseksual, kjo është në rregull me mua. Për sa kohë që ai është i lumtur.”

4. Princi William

Nga Dua Lipa tek Princ William/ 9 të famshëm që flasin

Sipas Time , Princi i Uellsit nuk do të merrte pjesë në turne. Edhe pse ende nuk ka një deklaratë zyrtare, ITV News i Britanisë tha se princi ka një orar të ngjeshur dimëror.

Megjithatë, stacioni televiziv sugjeroi që ne nuk duhet të përjashtojmë plotësisht pjesëmarrjen e Princit William nëse Anglia do të arrinte në fazat e mëvonshme. Por shumë e kanë parë lajmin si një arsye që monarkia britanike të largohet nga kjo ngjarje e diskutueshme.

5. Joe Lycett

Nga Dua Lipa tek Princ William/ 9 të famshëm që flasin

Komediani britanik – i cili identifikohet si një panseksual, sipas mediave britanike – u bë viral pasi ai sfidoi publikisht Beckham-in të hiqte dorë nga ambasadori i tij për Kupën e Botës 2022 të Katarit.

Lycett tha në videon, e ngarkuar në Twitter në nëntor, se ai do të dhurojë 11,900 dollarë nga paratë e tij për bamirësi nëse Beckham pranon të tërhiqet.

Ai tha gjithashtu se e konsideronte Beckham-in si një ikonë homoseksuale: “Ju ishit futbollisti i parë i Premierligës që keni bërë xhirime me revista homoseksuale si Attitude, për të folur hapur për fansat tuaj homoseksualë. Por tani është viti 2022 dhe ju keni nënshkruar një marrëveshje të raportuar prej 12 milionë dollarësh me Katarin për të qenë ambasadori i tyre gjatë Kupës së Botës FIFA”, tha ai në video.

6. Harry Kane

Nga Dua Lipa tek Princ William/ 9 të famshëm që flasin

Kapiteni i Anglisë, Harry Kane, tha se do të mbajë shiritin antidiskriminues One Love në Kupën e Botës në Katar, raportoi Pink News.

“Si kapiten, ne të gjithë mund të konkurrojmë kundër njëri-tjetrit në fushë, por ne qëndrojmë së bashku kundër të gjitha formave të diskriminimit,” tha Kane.

Kapitenët e tjerë të futbollit nga Belgjika, Danimarka, Franca, Gjermania, Zvicra, Holanda dhe Uellsi do të vendosin gjithashtu shiritin në krahë në shenjë solidariteti. Fushata One Love synon të përdorë lojërat e futbollit për të promovuar përfshirjen dhe për të qëndruar kundër çdo diskriminimi – ajo fillimisht u iniciua nga ekipi holandez, sipas England Football.

7. Josh Cavallo

Nga Dua Lipa tek Princ William/ 9 të famshëm që flasin

Futbollisti i jashtëzakonshëm dhe krenar që doli në 2021 shprehu shqetësimet e tij për Katarin. Ai i tha The Guardian se do të kishte frikë të luante në turne pasi dënimet ligjore të vendit për homoseksualitetin përfshijnë burgun dhe madje edhe ekzekutimin.

"Kam lexuar diçka në përputhje me atë që [ata] japin dënimin me vdekje për homoseksualët në Katar, kështu që është diçka nga e cila kam shumë frikë dhe nuk do të doja të shkoja në Katar për këtë," tha ai në Intervista.

8. Beth Mead

Nga Dua Lipa tek Princ William/ 9 të famshëm që flasin

Sulmuesi anglez është shprehur gjithashtu se nuk do të mbështesë Botërorin e Katarit.

“Nuk është diçka që do ta mbështes apo promovoj. Është zhgënjyese në kuptimin që nuk ka respekt në shumë nivele, edhe pse është një lojë futbolli,” tha ajo për The Guardian së fundmi .

9. Gareth Southgate

Nga Dua Lipa tek Princ William/ 9 të famshëm që flasin

Ashtu si Harry Kane, menaxheri i futbollit anglez Gareth Southgate gjithashtu preku abuzimet e të drejtave të njeriut në Katar dhe do të flasë për këtë çështje me ekipin e tij.

"Ne kemi folur gjithmonë për çështje për të cilat mendojmë se duhet të flitet, veçanërisht ato që mendojmë se mund të prekim," tha ai në një konferencë shtypi në nëntor, për NME.

Ai gjithashtu theksoi lojtarët dhe fansat LGBTQ+:

“Përsa i përket komunitetit LGBT, ne qëndrojmë për gjithëpërfshirjen dhe jemi shumë, shumë të fortë në këtë. Ne mendojmë se kjo është e rëndësishme për të gjithë mbështetësit tanë.”/CNA.al

14:44 Lifestyle

Harroi Bleron dhe

Në botë njerëzit merren me dramën e ndarjes Shakira-Pi...

Lajmet e fundit nga