LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Science explains the strange object / Speculation about aliens is answered

2022-10-16 17:55:00, Kuriozitete CNA

Science explains the strange object / Speculation about aliens is answered

Strange enough to make some think it's alien, the space object has finally been discovered.

The James Webb Space Telescope had photographed a distant star surrounded by smooth circular ripples in recent months. The image was immediately described as "crazy" by experts and led to speculation that it could show an alien-made structure stretching across light years.

Now scientists believe they have found an explanation for the strange structures around the star known as WR140. Not as unusual as aliens, but still very strange.

Në punimin e tyre të botuar dje në Nature and Nature Astronomy, shkencëtarët vërejnë se 17 unazat koncentrike që në dukje rrethojnë yllin janë në fakt një seri "predhash pluhuri". Ato përbëhen nga ndërveprimet e dy yjeve, njëri prej të cilëve po vdes, të mbyllur së bashku në orbitë.

Ylli hedh rregullisht një unazë tymi, e cila largohet nga era ndëryjore.

"WR140 lëshon një unazë tymi të gdhendur çdo 8 vjet si një orë dredha-dredha, e cila më pas fryhet si një tullumbace në erën yjore," tha profesori Peter Tuthill i Institutit për Astronomi të Sidneit në Universitetin e Sidneit, bashkëautor i të dyjave. letrat.

Kur dyshja kthehet në orbitë 8 vjet më vonë, shfaqet një unazë tjetër, identike me atë të mëparshme, dhe si një seri kukullash gjigante matryoshka fole, që rrjedhin në hapësirë ??brenda flluskës së asaj të mëparshme.
Dyshja WR140 përbëhet në të vërtetë nga një yll masiv Wolf-Rayet që po vdes dhe homologu i tij supergjigant edhe më i madh. Të dy janë të mbërthyer së bashku në një orbitë 8-vjeçare.

Së bashku, të dyja krijojnë erëra të forta dhe intensive, duke shtyrë retë e pluhurit të dukshme përmes teleskopit. (Gjetjet gjithashtu i lejuan shkencëtarët të shqyrtojnë efektin e dritës pasi ajo shtyn pluhurin nëpër hapësirë, gjë që përshkruhet në të njëjtin studim).

Looking at the data now, I see the WR140 cloud unfolding like a giant sail made of dust. When it catches the photon wind from the star, it makes a sudden jump forward, like a yacht catches a strong wind./ CNA.al

Lajmet e fundit nga