LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Blood relation to Queen Elizabeth/ Who is the lady who could be on the royal throne??

2022-10-11 11:11:00, Kuriozitete CNA

Blood relation to Queen Elizabeth/ Who is the lady who could be on the royal

Who was Lady Arbella Stuart – Queen Elizabeth I's cousin – who could have become Queen of England?

The campaign to make Arbella Stuart queen started with a matchmaking 'scheme' run by her 2 grandmothers and if that had actually happened we might have a very different England today.

Imagine a period of history that would have been known as the Arbelian Age.

This alternative scenario could have occurred if Lady Arbella Stuart (1575–1615) had been able to succeed her cousin Elizabeth I as queen.

Por çfarë e ndaloi atë?
Siç thamë, fushata për ta vendosur Arbellën në vijën e trashëgimisë filloi me skemën e mblesërisë së 2 gjysheve të saj, Bess of Hardwick dhe Margaret Douglas.

Kur 2 gratë fisnike vendosën të lidhnin djalin e Margaret (Charles Stuart) me vajzën e Bess-it (Elizabeth Cavendish), ato kishin një objektiv të vetëm në mendje: Jo lumturinë e fëmijëve të tyre, sigurisht, por rritjen e një trashëgimtari të mundshëm të fronit që do të kishte gjakun mbretëror anglez të Margaretës në venat e tij.

Arbella Stuart, e vetmja pasardhëse e kësaj mblesërie të konceptuar me kujdes, lindi në vitin 1575. Ajo ishte kushërira e tretë e Mbretëreshës Elizabeth I.

E mbetur jetime në moshën 7-vjeçare, Arbella ndoqi një arsim mbretëror nën kujdesin e Bessi-t të Hardwick-ut.

Blood relation to Queen Elizabeth/ Who is the lady who could be on the royal

Lady Arabella Stuart nga piktori Robert Peake
Por pas vdekjes së Elizabeth në vitin 1603, pretendimi i Arbella-s u refuzua nga parlamenti anglez në favor të propozimit të kushëririt të saj, James VI i Skocisë, thjesht sepse ai sillte me vete një pasuri të konsiderueshme.

James ishte tashmë mbret i Skocisë dhe ai solli me vete në Angli një ushtri të tërë, një grua me ndikim (Ana e Danimarkës), 3 fëmijë të shëndetshëm për të qenë trashëgimtarët e tij dhe bashkimin e Anglisë dhe Skocisë nën një kurorë të vetme.

Arbella kishte vetëm gjakun e saj mbretëror dhe intelektualizmin e saj të lartë – asnjëra prej të cilave nuk i shërbeu asaj në lojën politike me aksione të larta.

Ai u bë James I i Anglisë dhe VI i Skocisë, ndërsa ajo mbeti thjesht Lady Arbella Stuart.

Ndonëse e njohur si një anëtare e familjes mbretërore, në oborrin e James-it ajo do të ndihej gjithmonë e huaj dhe thuhet se ajo gjithashtu e ka kritikuar ashpër stilin e pa-sofistikuar të Anës së Danimarkës për të drejtuar fraksionin e zonjave të oborrit mbretëror.

Blood relation to Queen Elizabeth/ Who is the lady who could be on the royal

Portret i Mbretit James I nga piktori John de Critz
Në këtë kontekst, nuk është aspak e habitshme më pas që Arbella nuk bëri kurrë kompromise dhe se në fund ajo edhe u rebelua.

Si e rritur, Arbella kreu shkeljen më të rëndë që mund të bënte çdo oborrtar. Ajo u martua pa lejen e monarkut.

Dhëndri i saj ishte Uilliam Seymour, një fisnik sharmant 13 vite më i ri. Çifti u martua fshehurazi më 22 qershor 1610. Në zgjedhjen e burrit të saj, Arbella sabotoi mundësinë e çdo martese politike të favorshme që James mund të kishte rregulluar për të.

Ajo gjithashtu vuri në rrezik mbretërimin e pasigurt të James-it në Angli. Nëse ajo prodhonte një trashëgimtar të shëndetshëm, armiqtë e tij mund të mblidheshin rreth saj dhe të komplotonin për ta vendosur atë ose fëmijën e saj në fron.

James, i tërbuar i vendosi Arbella-n dhe Uilliam-in në arrest shtëpie.

Megjithëse William do të arratisej me sukses për në Flanders, Arbella arriti vetëm deri në ujërat jashtë brigjeve të Francës përpara se të kapej e të kthehej me forcë në Angli.

Ajo vdiq në kullë më 25 shtator 1615, pas një greve urie të tej zgjatur.

Ajo ishte vetëm 39 vjeç.

Sot, trashëgimia e Arabellës jeton përmes shkrimeve të saj. Ajo ishte një letrare e aftë dhe më shumë se njëqind shembuj të korrespondencës së saj janë ruajtur për brezat e ardhshëm për të studiuar mendjen së saj të rafinuar – por thellësisht të trazuar.

Renaissance scholar Sara Jayne Steen goes so far as to claim that England lost much more than a potential heir in 1615. It also lost a reckless intelligence that could have rivaled Shakespeare.

As the United Kingdom goes through a period of mourning for its late monarch, Queen Elizabeth II (1926–2022), it is an opportune time to remember other notable women of royal lineage who now belong only to history. Think also of Lady Arbella Stuart. / CNA.al Source: JSTOR

Lajmet e fundit nga