LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse politikanët zgjedhin të ecin me muzikë në skenë?

2022-10-09 10:59:00, Kuriozitete CNA
Pse politikanët zgjedhin të ecin me muzikë në skenë?
Tony Blair, Liz Truss, Theresa May

Si shumë lidere politike para saj, Liz Truss iu drejtua muzikës pop për të bërë një hyrje të madhe në konferencën e saj vjetore të partisë.
Nuk shkoi mirë me grupin që e krijoi atë - por pse politikanët përdorin muzikë të tillë?

Pse politikanët zgjedhin të ecin me muzikë në skenë?
Liz Truss

Dhe çfarë na tregon për ta zgjedhja e tyre e pista ecjes?

Pse politikanët zgjedhin të ecin me muzikë në skenë?
Tony Blair


Ka pasur disa zgjedhje të çuditshme gjatë viteve - Tony Blair një herë u ngjit në skenë me tingujt e zemëruar të punksit të viteve shtatëdhjetë Sham 69.
Në një kohë kur Partia e Punës po shqyhej, himni i Shamit në tarracë “nëse fëmijët janë të bashkuar, nuk do të ndahen kurrë” dukej i rëndësishëm.

Shumë herë pas here, muzika merr një rëndësi më të madhe. Kush mund ta harronte Theresa May-in duke rrahur në skenë me Abba's Dancing Queen në 2018?

Pse politikanët zgjedhin të ecin me muzikë në skenë?
Theresa May

Ka pasur disa vendime të çuditshme gjatë viteve - Tony Blair dikur doli në skenë me tingujt e zemëruar të punksit të viteve shtatëdhjetë Sham 69.
Në një kohë kur Partia e Punës po shqyhej, himni i Shamit në tarracë “kur fëmijët të jenë të bashkuar nuk do të ndahen kurrë” dukej i rëndësishëm.
Themeluesi i M People Angry Moving On Up u përdor nga PM
Kryeministri premton se do ta kalojë vendin në “ditë të stuhishme”
Shumë rrallë muzika merr një kuptim më të madh. Kush mund ta harronte Theresa May, e cila u ngjit në skenë me Abbas Dancing Queen në 2018?

Kjo ishte konferenca e saj e kthimit pas fjalimit më katastrofik në kujtim vitin e kaluar. Ajo gjithashtu donte të tregonte anën e saj njerëzore.
Por shpesh është një gur i butë i përgjithshëm dhe i mbushur me stadium që jehon në auditor ndërsa anëtarët e partisë dhe deputetët e përgjumur e të varur zënë vendet e tyre.
Ose mbushësi i tokës me gjelbërim të përhershëm të Fatboy Slim Right Here, Right Now (më shumë prej tij më vonë), i cili mund të shtojë një ndjenjë eksitimi në rastet më të zakonshme.

Muzika do të luhet për të zgjuar pjesëmarrësit e konferencës dhe për t'i vendosur ata në një humor optimist, pavarësisht se është një ardhje relativisht e fundit në politikën britanike.
Të mëdhenjtë politikë nuk kishin nevojë për një kolonë zanore – Sir Winston Churchill nuk doli kurrë në skenë me Orkestrën Glen Miller ose Motrat Andrews.
Por muzika është kudo tani, veçanërisht në botën e korporatave.

“Ju keni nevojë për muzikë sepse është një rrugë e vetmuar drejt atij podiumi. Mund ta imagjinoni nëse nuk do të kishit muzikë?” thotë guru dhe komentatori i PR Mark Borkowski.

Muzika është një detaj i vogël, por organizatorët e konferencave ende duhet ta kuptojnë siç duhet për të shmangur shfaqjen e çrregullt apo të ngathët, thotë ai. E cila na sjell te Liz Truss.

Slogani i kryeministrit këtë javë është 'Lëvizni Britaninë'. Pra, fjalë për fjalë, ajo doli në skenë në hitbërësit e viteve 1990 M People's Moving On Up.
Nuk ka gjasa që ajo të ketë pasur shumë kontribut – kënga me sa duket është zgjedhur nga publicisti i saj.

(Megjithëse ajo dha një sugjerim të mundshëm për shijet e saj muzikore në fjalimin e saj duke u thënë partizanëve se "status quo-ja nuk është një opsion.")

Por kjo provokoi një reagim të zemëruar nga producenti dhe DJ Mike Pickering, i cili ishte një e treta e M People.
Ai tha se grupi ishte "mjaft i prirur majtas" dhe "me të vërtetë i mërzitur" dhe "i zemëruar" që pista ishte përdorur.
Ai i kërkoi kryeministrit të mbajë shënim tekstin e këngës, i cili përfshin vargun "Shko paket valixhet dhe dil jashtë".

Djali i këngëtares së M-People, Heather Small, James Small-Edwards, i cili tani është këshilltar i Punës në Westminster, nuk ishte po aq i impresionuar nga sugjerimet e tij në Twitter .
Mike Pickering i bashkohet listës së gjatë të muzikantëve që kanë reaguar me zemërim ndaj përdorimit të muzikës së tyre nga politikanët.
Norman Cook – i njohur si Fatboy Slim – dënoi me furi përdorimin e këngës së tij nga laburistët në konferencën e tyre të vitit 2004, një vit pas luftës në Irak.

 

“Shpresoj se publiku, dhe veçanërisht miqtë e mi, do të kuptojnë se unë nuk e kam sanksionuar përdorimin e 'Right Here...' dhe se nuk e sanksionoj luftën kundër terrorit. Unë nuk po rri fshehurazi në Downing Street me shokun tim Tony Blair gjatë natës," i tha ai NME.

Rolling Stones kanë luftuar për një betejë të gjatë për të ndaluar Donald Trumpin nga përdorimi i "You Can't Always Get what You Want" si muzikën e tij të largimit në mitingje.

Edhe Jimmy Pursey i Sham 69 u ofendua nga përdorimi i If The Kids Are United nga Labour në konferencën e tyre të vitit 2005.

“Zakonisht e sheh atë [Blerin] me Geldofin dhe Bonon, mesiat politikë të jet setit. Unë e shoh grupin tim më shumë si një njësi SAS. Ne jemi të jashtëligjshëm”, tha punk-u veteran për Times.


Ajo që i bezdis më shumë muzikantët është se sipas ligjeve aktuale të të drejtave të autorit ata nuk kanë kontroll se kush e përdor muzikën e tyre.

“Realiteti është se sapo një këngë të jetë publikuar, nuk ka asgjë që autori i këngës apo artistët e incizimit të përfshirë mund të bëjnë për të parandaluar përdorimin e saj”, thotë Feargal Sharkey, i cili pati një varg hitesh me The Undertones dhe si këngëtar solo në vitet 1980 dhe Vitet '80 tani është një aktiviste mjedisore.


Ai thotë se mund ta kuptojë zemërimin e Mike Pickering se produkti i "mundit, përpjekjes, djersës dhe punës" së tij është politizuar pa pëlqimin e tij.
A është rrëmbyer ndonjëherë ndonjë nga klasikët e tij të mëparshëm si Teenage Kicks ose A Good Heart nga një parti politike?

"Askush nuk mendon se ndonjë nga këngët e mia ishte mjaft e mirë!"/CNA.al Burimi: BBC

Lajmet e fundit nga