LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse na flihet gjumë kur bie shi?

2022-10-11 19:14:00, Kuriozitete CNA
Pse na flihet gjumë kur bie shi?
Foto ilustruese

Nëse keni probleme me funksionimin kur bie shi dhe dëshironi të kaloni një ditë me shi në shtrat, mos u shqetësoni, nuk jeni vetëm. Hulumtimet kanë konfirmuar se shumica e njerëzve kanë të njëjtin problem dhe shkenca ka shpjeguar pse na ndodh kjo.

 Trupat tanë janë në harmoni me natyrën. Ritmi circadian është e ashtuquajtura ora natyrale e ndërtuar në trurin tonë. Ai kontrollon proceset biologjike si gjumi dhe oreksi dhe është e vështirë të luftosh me të.

Shi dhe humor i keq

Shkenca ka konfirmuar vazhdimisht se ekziston një lidhje midis motit dhe gjendjes sonë emocionale.

Një studim i vitit 2011 konfirmoi se 9% e njerëzve zemërohen më lehtë kur bie shi dhe të njëjtat situata nuk do t'i shqetësojnë ata aq shumë gjatë ditëve me diell.

Kjo ka të bëjë me rrezatimin ultravjollcë, ose mungesën e tij. Është vërtetuar se rrezet e diellit rrisin nivelin e serotoninës, hormonit të lumturisë që na mungon gjatë ditëve me shi.

Drita e zbehtë gjithashtu stimulon gjëndrën pineale të prodhojë melatoninë, një hormon që rregullon ritmin cirkadian. Kur melatonina “rritet”, ne natyrshëm ndihemi të përgjumur. Kjo është arsyeja pse njerëzit që vuajnë nga pagjumësia përdorin këtë hormon si terapi.

Fajtori për përgjumjen tonë kur bie shi është lagështia.

“Në ditët kur shiu e bën ajrin të rëndë dhe ngjitës, lagështia mund të jetë dobësuese për mekanizmat e trupit”, thotë Michelle Drerup, drejtoreshë në Klinikën Cleveland./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga