LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fotografia e jetës së egër që i mahniti të gjithë

2024-02-07 11:07:00, Kulturë CNA
Fotografia e jetës së egër që i mahniti të gjithë
Ariu i fotografuar nga Nima Sarikhani

Një fotografi në të cilën shfaqet një ari polar që fle mbi një ajzberg, i ka mahnitur të gjithë. Kjo foto është realizuar nga  fotografja amatore britanike Nima Sarikhani, e cila ka fituar çmimin që jepet pas votimit të njerëzve për Fotografinë e Jetës së Egër. 

"Imazhi befasues dhe prekës i Sarikhani na lejon të shohim bukurinë dhe brishtësinë e planetit tonë," tha drejtori i Muzeut të Historisë Natyrore Dr Douglas Gurr.

Sarikhani e bëri imazhin pas tre ditësh duke kërkuar për arinj polarë përmes mjegullës së dendur jashtë arkipelagut Svalbard të Norvegjisë. Adhuruesit e fotografisë së kafshëve të egra dhe natyrës nga e gjithë bota u ftuan të votojnë nga një listë e shkurtër prej 25 imazhesh.

Katër finalistë të tjerë ishin: 

Breshka e lumtur, nga Tzahi Finkelstein. Tzahi Finkelstein ishte fshehur teksa fotografonte zogj në breg, kur vuri re një breshkë në një pellg ballkanik. 

Fotografia e jetës së egër që i mahniti të gjithë

Imazhe të zogjve nga Daniel Dencescu

Daniel Dencescu kaloi orë të tëra duke ndjekur yjet në periferi të Romës, Itali. Më në fund, në ditën e dimrit pa re, ai kapi këtë imazh me zogj. 

Fotografia e jetës së egër që i mahniti të gjithë

Prindërimi i përbashkët, nga Mark Boyd

Dy luanesha kishin shkuar për gjueti, duke lënë pesë këlyshët e fshehur gjatë natës në shkurre të dendura, në Maasai Mara Mara të Kenias. Pas kthimit nga misioni i tyre i pasuksesshëm, ata i thirrën këlyshët në livadhin e hapur dhe filluan të kujdeseshin.

Fotografia e jetës së egër që i mahniti të gjithë

Aurora Jellies, nga Audun Rikardsen

Audun Rikardsen përdori sistemin e tij për rregullimin e fokusit dhe hapjes gjatë një ekspozimi të vetëm, ndërsa kandili i detit vërshonte në ujërat e freskëta vjeshtore ashtë Tromsop, në Norvegjinë veriore, të ndriçuar nga "aurora borealis"./CNA 

Fotografia e jetës së egër që i mahniti të gjithë

Lajmet e fundit nga