LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tirana Municipality, 50 million lek to Top Media for music show

2023-03-09 13:10:00, Denoncim CNA
Tirana Municipality, 50 million lek to Top Media for music show
Illustrative photo

Hundreds of millions of lek for a media and millions of euros for many of them through funding provided by the ministry, various directorates or municipalities.

The justification, as always, is projects, shows. CNA.al is bringing a full investigation regarding the funds received by most of the media in Albania, from public institutions and entities. From everything that is paid from the tax money of the Albanians.

Yesterday, CNA.al published how "Top Channel" had received a bag of money from AIDA through Minister Edona Bilali. Simply and only for a few "start ups", the minister advertised, but the millions went to the account of "Top Channel".

Sot po sjellim një tjetër dokument ekskluziv të nxjerrë nga thesari i shtetit, i cili tregon se për disa puntata në “Top Albania Radio”, e cila është pjesë e “Top Mediave” ku është pjesë edhe “Top Channel”.

Ledion Liço është paguar për emisionin e tij rreth 50 milionë lekë nga Bashkia e Tiranës. Dokumenti tregon qartë pagesën e dhënë për këtë emision.

Tirana Municipality, 50 million lek to Top Media for music show

“A night live”, paguar nga Bashkia e Tiranës për “Top Albania Radio”.

Tirana Municipality, 50 million lek to Top Media for music show

Pagesa ka kaluar kuptohet për pronarët e “Top Medias”, të cilët janë ortakët e kompanive të inceneratorëve, kompani, të cilat janë përfshirë në hetim nga SPAK-u, pronarët e tyre janë të shpallur në kërkim, ndërsa “Top Media” ka marrë miliona euro nga paratë e taksapaguesve shqiptarë nëpërmjet kompanive të inceneratorëve.

Nga ana tjetër tashmë po del se edhe qeveria shqiptare, struktura të ndryshme të shtetit e kanë paguar “Top Channel”-in me thasë me para.

Rasti i Ledion Liços, i cili është kunati i Lori Hoxhës, burri i Sara Hoxhës, dhëndri i Vjollca Hoxhës, të tre këta persona kanë qenë të përfshirë në ortakëri me pronarët e inceneratorëve nëpërmjet “Valtelina Caffe” apo në kompani të tjera ku Vjollca Hoxha rezulton në ortakëri me Stela Gugallen, Mirel Mërtirin dhe Klodian Zoton.

CNA.al do të vazhdojë të publikojë ditë pas dite dokumente të nxjerra nga institucionet shtetërore, të cilat tregojnë se si mediat, televizionet, paguhen me thasë me para për të bërë projekte, emisione si ai i “Start up”-eve në “Top Channel” apo një emision darke të regjistruar nga Ledioni, i cili në finale, paguhet nga taksat e shqiptarëve.

Por nga ana tjetër mjafton të shikojmë se çfarë ndodh me ekranin e “Top Channel” dhe propagandën e tij të shfrenuar për Erion Veliajn, për të kuptuar se cili ka qenë qëllimi pse institucionet publike paguajnë para në media, e cila më pas për shkak të bashkëpunimit në këto projekte e shpërblen politikisht gjithçka duke bërë propagandë pro institucioneve qeveritare./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga