LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Financimet në shkelje të ligjit/ Shabanit i shthuren gënjeshtrat

2023-03-07 10:25:00, Denoncim CNA

Financimet në shkelje të ligjit/ Shabanit i shthuren gënjeshtrat

CNA.al në një vëzhgim dhe investigim zbuloi se një forcë e re politike, siç është “Nisma Thurje”, e filluar si një organizatë jopolitike e shoqërisë civile nga një ish-hajdut i LSI-së, tashmë ka ndryshuar formë dhe është kthyer në parti politike si dhe është kapur në shkelje të ligjeve të shtetit shqiptar.

Sipas të dhënave që ne disponojmë, Endri Shabani, i cili është zgjedhur kryetar i kësaj partie, pasi dështoi me Aleancën Kuq e Zi të Kreshnik Spahiut dhe që po bredh për të mbledhur firma për të kandiduar për Bashkinë e Tiranës, deklaronte se kishte marrë fonde nga Ambasada Britanike për të zhvilluar një akademi politike.

Sipas nenit 21 i ligjit të partive politike, thuhet qartë se partitë politike ndalohen të marrin financime nga shtetet e huaja.

Financimet në shkelje të ligjit/ Shabanit i shthuren gënjeshtrat

CNA.al e pyeti Endri Shabanin në lidhje me këtë projekt, i cili tha se nuk e kishin parë mirë ligjin, nuk e dinin mirë atë dhe se nuk ishin në kohë fushate dhe  se kështu kishin bërë të gjitha partitë e tjera politike dhe në këtë pikë sillte shembullin e fondacionit Friederich Ebert dhe Conrad Adenhauer në lidhje me Partinë Demokratike, duke theksuar se edhe partitë e mëdha si PS, LSI apo dhe PD gjatë gjithë kohës merrnin fonde nga këto organizata të huaja.

Dje CNA.al i është drejtuar me dy shkresa zyrtare ambasadës së Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë në lidhje me fondet e dhëna për projektin e Endri Shabanit dhe Nismës Thurje, të cilët janë në shkelje totale të ligjit shqiptar, kjo sipas ekspertëve që CNA ka kontaktuar si dhe KQZ-së dhe jemi në pritje të një informacioni të plotë prej këtyre dy institucioneve.

Nga ana tjetër, për të qartësuar çdo Shaban të Sorosit të dështuar nga Aleanca Kuq e Zi që dalin përpara për të mbuluar fantazmat e korrupsionit, ish-drejtorët që kanë ndërtuar këto parti politike apo xhepista dhe hajdutë të djeshëm të pushtetit në tentativë që sot po shiten si të rinj verifikuan atë që ai dha si reagim për CNA.al.

Burime zyrtare nga Partia Socialiste i thanë CNA.al se kjo forcë politike nuk ka marrë financime nga një shtet i huaj, por ka pasur bashkëpunime me fondacione, të cilat janë organizata të partive simotër.

Financimet në shkelje të ligjit/ Shabanit i shthuren gënjeshtrat

Ky është edhe rasti i fondacionit Friederich Ebert.

Edhe nga PD-ja na dhanë të njëjtën përgjigje. Po edhe PD-ja ka bashkëpunim me fondacionin Conrad Adenhauer, por kjo është një organizatë e Kristian Demokratëve gjermanë.

Financimet në shkelje të ligjit/ Shabanit i shthuren gënjeshtrat

Më tej CNA.al mori informacion zyrtar në parlament se cili ishte roli që këto dy organizata kishin përdorur gjatë reformës zgjedhore të tri viteve më parë.

Burime zyrtare i thanë CNA.al se po, është bashkëpunuar me fondacionin Friederich Ebert dhe Conrad Adenhauer, fondacione dhe disa organizata të tjera të huaja, të cilat në fakt në rastin e Reformës Zgjedhore nuk kanë paguar apo bashkëpunuar me partitë politike, por kanë qenë organizata, të cilat kanë bërë pagesat për ekspertët që janë kontraktuar për Reformën Zgjedhore.

Pra, ajo që pretendon Endri Shabani sërish bie.

Ashtu siç i rrëzuam faktin se ai theksonte që nuk jemi në fushatë zgjedhjesh dhe mund të merreshin financime të huaja, ndërsa ligji ndalon katërcipërisht, me fakte konkrete hedhim poshtë edhe tezën e tij se partitë e tjera kanë marrë para nga qeveri të huaja. Në fakt kjo nuk ka ekzistuar asnjëherë.

Kanë bashkëpunuar me fondacione, të cilat janë pjesë e partive të tyre simotra. Të njëjtën gjë të konfirmuar edhe nga parlamenti me fondacionin Friederich Ebert, i cili kishte marrë pjesë te Reforma Zgjedhore.

CNA.al tashmë i ka hedhur poshtë çdo argument Endri Shabanit, i cili është kapur së bashku me “Nismën Thurje” në shkelje të ligjit duke marrë financime nga ambasada e një shteti të huaj siç është ambasada e Mbretërisë së Bashkuar dhe kjo formë financimi është e ndaluar me ligj në shtetin shqiptar, jo thjesht dhe vetëm në fushatën zgjedhore, por në çdo kohë.

Fondacione dhe organizata të ndryshme mund të paguajnë trajnime, ekspertë, por kurrsesi nuk mund t’u japin fonde të drejtpërdrejta partive politike ashtu si në rastin ku Endri Shabani e ka publikuar dhe ka theksuar se po bën një akademi politike me të rinjtë e “Nismës Thurje”,  me paratë e Ambasadës Britanike.

Kështu siç deklaron Shabani se nuk ka problem PD-ja mund të marrë fonde nga Ambasada Gjermane, tjetri nga Ambasada Franceze dhe në Shqipëri të kemi parti të lobuara nga shtetet e huaja, por kjo pikërisht për këtë është bërë ligji, i cili ndalon këto financime gjithashtu në mënyrë të qartë e shpreh dhe kodi zgjedhor.

Tashmë Endri Shabani, i cili zyrtarisht është kryetari i “Nismës Thurje”, por i dështuar në tentativë për t’u bërë kryetar i Aleancës Kuq e Zi, tashmë duhet të sqarojë opinionin publik pse i ka marrë këto financime.

A ka qenë në dijeni të shkeljes së ligjit dhe për më tepër shumë shpejt duhet të japë llogari përpara organeve të drejtësisë në lidhje me këto financime që ai ka përfituar në shkelje të ligjit./CNA.al

Lajmet e fundit nga