LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Faktet/ Vjollca Hoxha, si ortake e pronarëve të inceneratorëve

25 Tetor 2021, 10:52, Aktualitet CNA

Faktet/ Vjollca Hoxha, si ortake e pronarëve të inceneratorëve

Kompanitë që do të fitojnë qindra milionë euro, nga koncesioni i inceneratorëve në Shqipëri, duket se kanë edhe ortakët e tyre mediatikë, që paguhen për reklama dhe shkrime pozitive.

Një prej këtyre mediave duket të jetë edhe televizioni Top Channel, i cili ka bërë kronika, duke i shërbyer inceneratorëve të Fierit, të Elbasanit, të Tiranës, por edhe landfillit të Vlorës.

Janë dy kompani të cilat tregojnë qartazi, se aksionerja e Top Channel, Vjollca Hoxha është ortake me pronarët e kompanive që kanë marrë me koncesion, inceneratorët në Shqipëri.

Një kompani e themeluar në Bullgari, ku ortakë janë Mirel Mërtiri, Klodian Zoto dhe Eva Blushi, bashkëshortja e drejtorit të Top Channel, Ben Blushi.

Më pas kjo kompani vjen në Shqipëri dhe blen 51% të aksioneve të Lori Kafe, e cila mban emrin tregtar Valtelina Kafe, dhe që “rastësisht” ka të njëjtët pronarë me Top Channel.

CNA.al ka publikuar kontratën, ku flitet për çmimin e shitjes dhe mënyrën e likujdimit, dhe ku shkruhet se 51%  e kuotave kushtojnë 153 milionë lekë të reja dhe 600 mijë euro. Në një vlerë totale prej 225 milionë leke të reja ose 2 milionë dollarë. (Lexo këtu)

Nga dhjetori i vitit 2019, shumicën e aksioneve të Lori Kafe e kanë pronarët e konçesionit të inceneratorëve dhe Eva Blushi, gruaja e drejtorit të Top Channel Ben Blushi.

Pra, Valtelina Kafe, kompania që mban brandin Lori Kafe, Vjollca Hoxha dhe fëmijët kanë 49% të aksioneve dhe 51% i ka EM Capital Group ku aksionerë janë Klodian Zoto dhe Mirel Mërtiri të inceneratorëve.

Në këtë kompani aksionerë janë Vjollca Hoxha, Ben Blushi, dhe Stela Gugallja. Kjo e fundit personazhi që siguroi kontratën 22 milionë euro të koncesionit të Inceneratorit të Elbasanit. (Lexo këtu)

Stela Gugallja është nëna e dy fëmijëve të Mirel Mërtirit, ortakut të Klodian Zotos dhe Ben Blushit tek kompania Em Capital Group me qendër në Bullgari.

Sipas dokumentit më poshtë, në datën 12 prill 2021, QKB ka rregjistruar kompaninë KUDOPAY. 

Pra, tashmë gjithçka është e qartë. Pronarët e kompanive të inceneratorëve janë ortakë në kompani të tjera, me pronarë mediash, por edhe me ish-politikanë si Ben Blushi.

Ky i fundit, një nga njerëzit, dikur në krah të kryeministrit Edi Rama, por që më pas tha fjalën e fundit për të, duke i përmendur dhe bashkëshorten.

CNA.al do t’i sjellë këto ditë pas dite për të treguar kush është Ben Blushi i vërtetë.

Por, sot fakti është se pronarja e Top Channel është ortake, me pronarët e inceneratorëve, që marrin para nga taksapaguesit shqiptarë dhe me këto para sponsorizojnë media, për t’u “mbrojtur” publikisht.

Nga misioni për të zbardhur të vërtetën dhe në interes të qytetarëve, ky është rasti kur media kthehet në reklamues të atyre që thithin miliona euro, nga xhepat e taksapaguesve shqiptarë./CNA.al

Ekskluzive/ Dalin hapur, Ben Blushi, Vjollca Hoxha dhe pronarët e inceneratorëve themelojnë kompani në Tiranë

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Sa lekë ka paguar Eva Blushi për blerjen e Lori Kafesë?

Skema korruptive e inceneratorëve në Shqipëri/ Kompania koncesionare pranon skandalin

Lajmet e fundit nga