LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Exclusive document/ The government pays 80 million lek to "Top Channel" for propaganda

2023-03-08 13:33:00, Denoncim CNA

Exclusive document/ The government pays 80 million lek to "Top

80 million ALL was paid to "Top Channel" for several episodes, in connection with a show about "start-ups".

Exclusive document/ The government pays 80 million lek to "Top

The Albanian government, through the Minister of State for Protection and Entrepreneurship, Edona Bilali and through the Albanian investment development agency (AIDA), has paid "Top Channel" for several shows, with a mountain of money.

Exclusive document/ The government pays 80 million lek to "Top

According to the official data appearing in the state treasury, 80 million lek were paid in two invoices to "Top Channel".

Exclusive document/ The government pays 80 million lek to "Top

One invoice goes to the value of 45 million ALL and another goes to 35 million ALL.

Fatura prej 35 milionë lekësh është dhënë me datë 17.11.2022 dhe fatura tjetër prej 45 milionë lekësh është dhënë një muaj më vonë, me datë 29.12.2022.

Exclusive document/ The government pays 80 million lek to "Top

Këto fatura justifikohen me vendimin e Qeverisë, numër 375, datë 1.06.2022 dhe me kontratën me numër 4 179, datë 15.08.2022.

Exclusive document/ The government pays 80 million lek to "Top

Të gjitha këto pagesa janë kryer për disa emisione, ku nëpërmjet ministres Edona Bilali, agjencisë (AIDA), janë dhënë për promovimin e “start-up”-ve.

CNA.al ka munduar të sigurojë edhe të dhëna të tjera për këtë emision, i cili nuk është i vetmi që ka marrë fonde nga Qeveria.

Exclusive document/ The government pays 80 million lek to "Top

Pasi “Top Channel” njihet dhe për disa miliona të marra nga kompanitë e aferës korruptive dhe pronarët e inceneratorëve, të cilët janë në ortakëri me pronarët e “Top Channel” me disa kompani që fillojnë në Bullgari dhe përfundojnë në Tiranë./CNA.al

Lajmet e fundit nga