LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si mund të katandiset Kuvendi nëse vazhdon të drejtohet nga dyshja Balla-Alibeaj

10 Janar 2023, 20:12, Editorial CNA
Si mund të katandiset Kuvendi nëse vazhdon të drejtohet nga
Fotomontazh Taulant Balal dhe Enkelejd Alibeaj

Ditën e hënë nis sesioni i ri Parlamentar.

Mesa duket nisja e sesionit do hapë një debat të ri në Grupin e Vulës.

Sot në mesditë Ervin Salianji arriti të sigurojë 21 firmat që i duheshin për shkarkimin e Enkelejd Alibeut.

Menjëherë reagimi i Alibeut ishte njoftimi publik për përjashtimin nga grupi parlamentar i PD i katër deputetëve të djathtë!

Këtu diskutimi është sa teknik aq edhe politik.

Së pari, diskutimi është teknik sepse nëse Salianji depoziton në protokollin e Kuvendit propozimin për shkarkim të Enkelejd Alibeut me 21 firma deputetësh, atëherë të gjithë janë të bindur që Alibeu përjashtimin e 4 deputetëve e ka bërë për hallin e vet personal. Enkeledi mori vendimin kur prapanica i preku lagështirën e shkarkimit.

Mbroçkullat e Alibeut për mungesa reflektimesh nga këta të katër për një ngjarje që dihet publikisht që ka ndodhur 1 vit më parë, nuk i ha dot asnjeri.

Si mund të katandiset Kuvendi nëse vazhdon të drejtohet nga

Nëse Salianji depoziton 21 firma, Alibeu është i shkarkuar!

Nisma e përjashtimit te 4 deputetëve nga Alibeu dhe "koincidenca" e kësaj vendimmarrje me momentin e sigurimit të 21 deputetëve mbështetës për Salianjin, thjesht dëshmon që katërkëndëshi Luli-Alibeu-Gazi-Jorida, tashmë kanë vetëm 15 deputetë si mbështetës.

Këtu duhen llogaritur që ka nga ata që nuk firmosën deri sot për Salianjin, jo sepse vlerësojnë Enkeledin, por thjesht sepse e shohim si budallallëk përfshirjen në histori firmash dhe sherresh prej kalamajsh. E disa prej tyre kanë parë edhe sesi firmosin e çfirmosin Gazi e Jorida, ndaj edhe kanë motiv mos i marrin shumë seriozisht.

Por nuk është çudi që midis tyre të gjenden deri nesër të paktën 4 deputetë, që mbase tani thjeshtë për gallatë mund të shtojnë firmat për Salianjin.

Ç’do bëjë Enkelejdi? Sepse kësaj radhe pastaj do i duhej që të përjashtonte prap këta 4 të tjerët që nuk do kenë reflektuar për ndonjë ngjarje të viteve të kaluara!

Si mund të katandiset Kuvendi nëse vazhdon të drejtohet nga

Lëvizjet e Alibeajt, të koordinuara me Ballën

Por çështja është a do i hajë Taulant Balla mbroçkullat e Alibeut për mungesa reflektimesh nga katër deputetët, për një ngjarje që dihet publikisht që ka ndodhur 1 vit më parë?

Gjasat janë që po!

Praktika ka treguar që çdo lëvizje e Enkelejdit dhe e grupit të vulës ka qenë paraprakisht e koordinuar me Taulant Ballën si drejtues jo vetëm i Grupit Parlamentar por edhe i kryetares së Kuvendit.

Dhe këtu problemi bëhet politik sepse realisht vendimi për përjashtimin e 4 deputetëve të PD-së del që është koordinuar me Ballën, por jo me Grupin Parlamentar të PD-së.

Nëse Ervin Salianji depoziton 21 firma deputetësh për shkarkimin e Alibeajt, atëherë Alibeaj duhet të depozitojë të paktën 21 firma deputetësh për përjashtimin e 4 deputetëve.

Si mund të katandiset Kuvendi nëse vazhdon të drejtohet nga

Kuvendi i drejtuar nga Taulant Balla prej ditës kur në karrigen e kryetares u ul Nikolla, është shndërruar në një serial-show jo vetëm i turpshëm. Procedurat janë zëvendësuar me shpikje antiligjore.

Dëmi i shkaktuar parlamentarizmit nga konsolidimi i shprehjes: "kështu e kemi bërë edhe herë tjetër" do mbetet gjatë në shkresat dhe vendinet e organeve të Kuvendit.

"Kështu e kemi bërë edhe herë tjetër" po zëvendëson gjithnjë edhe më dendur procedurat parlamentare dhe parashikinet ligjore.

Arroganca delinkuente "kështu e kemi bërë edhe herë tjetër"

Bindja se boll të bjerë dakord Balla me Alibeun dhe s'ka ligj që e ndalon Kuvendin të marrë vendim, është arrogancë delinkuente. Nuk është naivitet i pafajshëm për të mirën e vendit apo qëndrim burrash për inat të non-gratës.

Çdo deputeti, çdo grupi parlamentar, çdo zyrtari të Kuvendit që do i duhet që një ditë prej ditëve të referojë tek procesi parlamentar, tek rregullorja e Kuvendit, apo te parashikimet ligjore, do u vihet përpara slogani "kështu kemi bërë edhe më parë".

Testi kësaj radhe është i thjeshtë!

Si mund të katandiset Kuvendi nëse vazhdon të drejtohet nga

Salianjit i duhet 21 firma për të shkarkuar Alibeun!

Alibeut i duhen 21 firma për të përjashtuar Bylykbashin, Shehun, Shehajn dhe Këlliçin!

Dhe kjo nuk mbushet dot me shprehjet prej juristësh alla Balla-Alibej të tipit: "kështu e kemi bërë edhe më parë!"

Vetëm nëse Balla po hap "precedentin" duke i dalë përpara ndonjë nisme për shkarkimin e tij nga Grupi Parlamentar Socialist.

Beson se edhe ai mund ta zgjidhë si Alibeu? Përjashton nga grupi disa deputetë për të prishur kuorumin e vendimmarrjes!

Edhe rrinë pastaj të dy me Enkeledin si kryetarë grupesh parlamentare!

Enkelejdi me Lulin, Gazin e Joridën dhe Taulanti me 3 të vetët.

Fundja çdo gjë për të cilën sot thuhet "kështu e kemi bërë edhe më parë", është bërë një herë për herë të parë!/ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga