LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Denoncimi i Murrizit/ “Bankers Petrol” merr 400-500 milionë euro në vit, s’paguan tatim-fitimin

26 Mars 2024, 18:02, Denoncim CNA
Denoncimi i Murrizit/ “Bankers Petrol” merr 400-500 milionë
Ish-deputeti Myslim Murrizi

Ish-deputeti Myslim Murrizi ka bërë një denoncim për kompaninë “Bankers Petrol” dhe për qeverinë me anë të një statusi në rrjetet sociale.

Murrizi thotë se kjo “Bankers Petrol” merr çdo vit rreth 400-500 milionë euro pasuri të shqiptarëve, sipas çmimit në bursë të naftës bruto.

Ai deklaron se prej 20 vitesh kjo kompani nuk paguan tatim-fitimi, e për këtë pretendon se ndihmohet nga ministrat e qeverisë Rama.

Ish-deputeti shprehet se ish-ministrja e Financave Anila Denaj i ka pezulluar “Bankers Petrol” gjobën 100 milionë euro të vendosur nga Drejtoria e Doganave.

Murrizi shtron disa pyetje, ndërsa sulmon edhe deputetët e opozitës që heshtin dhe nuk flasin për këtë kompani.

Denoncimi i plotë:

Prej vitit 2004 qe Shqiperise i “grabiten” çdo vit mbi 1,5 milion ton nafte nga nentoka e pasur e saj, dhe prej 20 vitesh askush ne parlament nuk belbezon nje fjale nga “ frika”, nga servilizmi apo se padrinot qe kane hartuar listat qe keta vemje te quhen deputet vjedhin se bashku si qen te ndyre dhe nuk lejojne asnje kone te lehi per kete vjedhje

Kompania BANKERS PETROL eshe nje afere qe çdo vit mer pasuri te shqiptareve rreth 400-500 milion euro sipas çmimit ne burse te naftes bruto dhe prej 20 vitesh nuk paguan kokerr leku tatim fitimi, sepse kemi patur dhe kemi ministra financash kokrra hajdutesh dhe plehra te peshtire qe rrine si te dhjere per te ruajtur karriket e qelbura te tyre

Ne maj 2019 kjo kompani “ SUDE” u gjobit 100 milion euro nga antikontrabanda doganore por ne kundershtim flagrant me çdo ligj te Republikes se Shqiperise ja “ fali” ministresha e financave sot ministreshe e bujqesis “ SUDE” Anila Denaj

Prej 20 vitesh BANKERS PETROL i Amerikan-Kanadez-Kinezeve te sotem por qe ne fakt me rezulton se eshte i QENVE te politikes Shqiptare perderisa heshtin te gjithe si te dhjere, ka “ grabitur” 8 deri ne 10 miliard euro pasuri dhe nuk paguan asnje lek tatim fitimi

Shqiperia ka nevoj afersisht per 700-800 mij ton nafte ne vit dhe importon çdo vit per nevojat e saj rreth 500 mij ton nafte nga jashte sepse rreth 200-300 mij ton hyn kontrabande nga zagaret e çdo pushteti

Po te perpunohej ne Shqiperi nafta qe “ vjedh” BANKERSI, Shqiperia nuk do kishte nevonje fare te importonte nafte nga jashte dhe Shqiptaret do ta blenin naften gati me gjysmen e çmimit qe e blejne gjate gjithe kohes prej 20 vitesh

Si ka mundesi qe kjo kompani BANKERS PETROL ku “ ushqehen” pothuajse te gjithe qent e ndyre te politikes qe del prej 20 vitesh me “ humbje” dhe nuk falimenton kurre?????

Si ka mundesi qe askush ne parlament, tv apo ne fb perveç meje qe me quajne “ trap” , nuk flet e nuk belbezon asnje fjale per vjedhjen e 10 miliard eurove pasuri te Shqiptareve per 20 vjet rresht??????

Po mediat qe bejne emisione per bakllava, byrek, tasqebap, per operacionet plastike te surratit te kujdo palaçoje dhe te organeve gjenitale te te funderrinave te shoqerise njerezore pse nuk kan mare mundimin te bejne nje emision investigues per kete super vjedhje????????

Po prokuroreve jo hajdut dhe jo te tredhur nga e kaluara e tyre e larget dhe e afert te SPAKUT pse nuk e marin ne hetim kete mega afere????

Po OPOZITA qe nga viti 2013 pse hesht kur shumica derrmuese e saj nuk ka lidhje me kete afere?????

Meqenese Gazi u pajtua me Linden dhe u “ bashkua” me Flamurin, Albanen, Oertin, po ju drejtohem publikisht a keni mendere te kerkoni nje komision hetimore per “ grabitjen” e rreth 500 milion eurove çdo vit nga kjo kompani Kineze qe ka blere e punesuar plot hale te kesaj politike te qelbur dhe dhunuar, vjedhur, poshteruar e tallur rreth 5 milion Shqiptare prej 20 vitesh????

Nese nuk keni zinxhire ne qafe dhe padrino qe ju lejon te “lehni “me orar bejeni kerkesen diten e ejte

Perndryshe mos na çani trapin me komisione hetimore per lemoshe qe ju ka “ falur” rama dhe linda e parlamentit se nuk i plas kujt ne Shqiperi per sistemin TIMS e per te dhenat e publikuara perveç hajduteve te ndyre te politikes se ju del horlliku sheshit qe kane hyre e kane dale nga Shqiperia me trafikant ordiner apo me “ shoqet” e punes

Nuk i plas askujt per “ paraden” para kamerave te “ sherrit” tuaj hipokrit me ata qe u puthet para pak ditesh pasi bete “ lufte” kapsollesh per teater te peshtire 5 muaj rresht qe te “ pajtoheshit” me njeri tjetrin pas dajakut te 8 janarit 2022

Se me ata qe gjoja u pajtuat, nuk keni qene kurre te zemeruar ne 34 vite, sepse keni halle te perbashketa per karriken e menderes tuaj ne parlament, ndaj heshtni si skuthe per LIGJIN ZGJEDHOR se nuk keni kurajo te vini ne ate salle nga VOTA E QYTETAREVE por nga lepirja e by… se Kryetareve./ CNA

Lajmet e fundit nga