LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Censurohet Jeronim de Rada/ Veprat zhduken nga qarkullimi

20 Mars 2024, 08:21, Denoncim CNA

Censurohet Jeronim de Rada/ Veprat zhduken nga qarkullimi

Agron Dalipaj, gjuhëtar dhe studiues, thotë se De Rada është censuruar nga institucionet, pasi botimi i kolanës së veprave të plota të tij nuk gjendet në asnjë librari.

Emisioni “Stop” në "TV Klan" u ndal në Bibliotekën Kombëtare ku punonësja thotë se ka vetëm një kolanë të vitit 2014 dhe një studim të De Radës, i përkthyer në vitin 2020.

“Stop” shkoi edhe në Fakultetin e Gjuhë-Letërsisë, ku na u vunë në dispozicion pjesa e parë e veprave letrare të De Radës nga kolana e Ministrisë së Kulturës.

Në Akademinë e Shkencave pranë Bibliotekës u tha se botimi është bërë mes Ministrisë së Kulturës së Shqipërisë e Kosovës dhe është dhuruar.

Lajmet e fundit nga