LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nuk duan më lajme/ Historitë e trishta po i largojnë më shumë njerëzit 

17 Qershor 2022, 14:41, Aktualitet CNA
Nuk duan më lajme/ Historitë e trishta po i largojnë më
Foto ilustruese

Njerëzit nuk kanë më interes për lajmet. Lajmi u prish moralin dhe humorin njerëzve. Në këtë përfundim ka arritur një studim i fundit. Sipas një sondazhi ku morën pjesë 93000 njerëz në 46 vende të ndryshme të botës, numri i njerëzve që shmangnin lajmet kohët e fundit u dyfishua në disa vende. Supozohet që Covid- 19 ka pasur një ndikim në rritjen e njerëzve që shmangin buletinet e lajmeve, programet dhe artikujt.

Nuk duan më lajme/ Historitë e trishta po i largojnë më

Gjithashtu dhe besueshmeria ndaj lajmeve është një tjetër faktor që ndikon në distancimin e njerëzve ndaj lajmit.

Covid, i ndjekur nga lufta në Ukrainë dhe të gjitha ndikimet ekonomike dhe sociale të lidhura me të, ka bërë që të mos ketë mungesë të ngjarjeve shqetësuese botërore. 

Një cështje tjetër që është marrë në shqyrtim nëpërmjet sondazhit janë të rinjtë dhe se si arrijnë ato të marrin lajmin.

Nuk duan më lajme/ Historitë e trishta po i largojnë më

Kjo temë është një sfidë e vazhdueshme për mediat tradicionale të lajmeve.

Sipas sondazhit të rinjtë, preferojnë më shumë të informohen nëpërmjet rrjeteve sociale si tik tok, sesa në mediat tradiconale. Shumë të rinj po largohen nga facebbok’u  drejt platformave  vizuale si Instagram dhe Tik tok. Pasi në këto rrjete argëtimi dhe influencuesit socialë luajnë një rol më të madh./bbc.com-Përshtatur në shqip nga CNA.al

 

 

 

Lajmet e fundit nga