LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mediu, në SHBA/ Nga mesazhi i Biden te takimi me personalitetet

5 Shkurt 2023, 09:45, Aktualitet CNA

Mediu, në SHBA/ Nga mesazhi i Biden te takimi me personalitetet

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, ndodhet në SHBA teksa ka zhvilluar takime me kongresmenë e senatorë, si dhe kujtojmë që ishte një ndër organizatorët në Forumin e Sigurisë të zhvilluar pak ditë më parë.

Mediu me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook” njofton se ishte i pranishëm në “Mëngjesin e Lutjeve” të presidentit Joe Biden, ku ka takuar personalitete të ndryshme që ishin të pranishme.

Teksa njofton disa nga takimet e zhvilluara, Mediu shkruan se edhe presidenti ukrainas Zelensky, përshëndeti nga Kievi me mesazhin e tij për mbrojtjen e lirisë dhe Ukrainës deri në fund.

Në mëngjesin e lutjeve, Presidenti Joe Biden theksoj se Amerika është vendi i ndërtuar mbi një ide e cila ka formëzuar gjithë konstruktin politik dhe institucional të Amerikës’. Të gjithë njerëzit janë të barabartë dhe janë veshur nga Zoti me të drejta të patjetërsueshme si Liria, Jeta dhe ndërtimi i Lumturisë’.

Një mesazh i jashtëzakonshëm nga Mbreti i Jordanisë, Abdulla të cilin pata kënaqësinë ta takoja.

Po ashtu takova Ministrin e Jashtëm të Pakistanit, Bilawal Bhutto Zardari, djali i ish-kryeministres Benazir Bhutto e ekzekutuar gjatë fushatës elektorale.

Presidenti Zelenski përshëndeti nga Kievi me një mesazh për luftën deri në fund në mbrojtje të lirisë dhe sovranitetit të Ukrainës, por dhe Europës nga regjimi i Putinit”, shkruan Mediu./ CNA.al

Mediu, në SHBA/ Nga mesazhi i Biden te takimi me personalitetet

Lajmet e fundit nga