LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Me vaj ulliri dhe kikiriku në foltoren e Kuvendit/ Deputeti demokrat i shqetësuar: Si do vejë halli

5 Dhjetor 2022, 19:33, Aktualitet CNA
Me vaj ulliri dhe kikiriku në foltoren e Kuvendit/ Deputeti demokrat i
Dashnor Sula

Deputeti demokrat Dashnor Sula, ka shkuar në Kuvend me thesin e ullinjve dhe dy shishe vaji, ulliri dhe kikiriku.

Ai ka shprehur shqetësimin për zhvlerësimin e vajit të ullirit, duke kritikuar ministrja e Bujqësisë dhe e Financave, duke thënë se kjo është ajo me të cilën duhet të merren dhe jo samitin.

Të jeni të sigurt që fshatarët, po heqin të zinjtë e ullirit duke prodhuar vaj ulliri, çmimi do shkojë pas 2 muajsh çmimin e naftës që ka vendosur bordi juaj.

Vaji i kikirikut është baraz me atë të ullirit. Po ju them që vetëm mbrëmë që isha në një fabrikë shikoni radhën e njerëzve, brenda një fabrikë vaji. Por a e dini që sot, duhet 20 mijë lekë për një punëtor të shkundë ullirin.

Dhe imagjinoni që shitet vetëm me 350 lekë të vjetra. A e dini çfarë mundi është? Zonja ministre, si do i bëhet halli? A duhen shqiptarët të punojnë në këto lloj gjendje? Zbrisni nga makinat boll folët për BE-në që do vijë këtu.

Meqë është kryeministri nesër atje për këtë gjë të lobojë. Shqipëria është me klimën më të mirë, po e quaj kopshti Eden, është gjynah që jemi të varfër", tha Sula në Kuvend./ CNA.al

Lajmet e fundit nga