LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Plagosja e shtetasit egjiptian nga efektivi/ Berisha me tone të ashpra: Akt kriminal nga policia e Edi Ramës

5 Dhjetor 2022, 18:43, Aktualitet CNA
Plagosja e shtetasit egjiptian nga efektivi/ Berisha me tone të ashpra: Akt
Kreu i PD-së, Sali Berisha

Prokuroria e Kukësit ka njoftuar për një operacion të policisë kundër emigrantëve të paligjshëm, ku ka mbetur i plagosur një person.

Në tentativë për neutralizimin e transportuesve, një efektiv ka plagosur një klandestin me inicialet M.H., me kombësi egjyptiane.

Në lidhje me këtë ngjarje, ka reaguar kreu i PD-së, Sali Berisha, i cili i është drejtuar me tone të ashpra policisë.

Policia hap zjarr mbi refugjatët në Qytetin e Kukësit. Me breshëritë e saj përgjak qytetin. Ajo fsheh krimin e saj! Në këtë akt kriminal mbetet i plagosur shtetasi sirian Muhamet Harbi dhe shtetasi shqiptar Klevis Gjoni.

“Policia fsheh krimin e shëmtuar. Dënoj me ashpërsinë më të madhe këtë akt kriminal shtetëror përdorimin e armëve ndaj refugjatëve të pambrojtur, plagosjen e shtetasit sirian dhe shtetasit shqiptar si një krim i mirëfilltë shtetëror. Dënoj fshehjen e krimit të rëndë nga autoritetet policore përgjegjëse për aktin e shëmtuar”, shkruan Berisha në rrjetet sociale.

Gjtihashtu Berisha iu ka bërë thirrje OKB-së dhe organizata të tjera për të dënuar këtë krim.

 “Ju bëj thirrje OKB, organizatave tjera për të drejtat e refugjatëve të dënojnë me forcën më të madhe këtë krim dhe fshehjen e tij. I bëj thirrje Avokatit të Popullit të nisë menjëherë hetimet dhe të zbardhe plotësisht aktin kriminal të policisë së Edi Ramës”, vijon më tej Berisha./ CNA.al

Lajmet e fundit nga