LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nga bukëpjekës në “shtëpi bari”/ Historia e shqiptarit të arrestuar në Britani

5 Dhjetor 2022, 17:33, Aktualitet CNA
Nga bukëpjekës në “shtëpi bari”/ Historia e
Kanabisi i sekuestruar

Shtetasi shqiptar Pajton Pergjergji, 28 vjeç, është arrestuar nga policia britanike në një banesë ku kultovonte kanabis në Cross Banks, më datë 10 nëntor.

Policia ka bastisur shtëpinë ku kultivohej kanabis dhe kanë arritur të arrestojnë 28-vjeçarin shqiptar.

Shtëpia u kontrollua nga efektivët dhe arritën të zbulonin pesë dhoma ku rritej kanabisi. Banesa ishte kthyer në një fermë të sofistikuar kanabisi ku kultivoheshin rreth 138 bimë.

Gjykatësit kanë  pohuar se Pergjergji kishte një rol të rëndësishëm në operacionin e kanabisit.

Gjithashtu prokurorët kanë zbuluar një rrjet të personave që prodhonin kanabis në mënyrë të vazhdueshme.

Pergjergji u shpall fajtor për prodhimin e kanabisit në seancën gjjyqësore që u zhvillua.

28 vjeçari shqiptar kishte paguar 20,000 £ disa personave në Belgjikë Belgjikë për ta transferuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe para gjykatësve ka deklaruar se ishte punësuar në fermën e kanabisit për të shlyer borxhin që kishte.

Babai i kishte ndërruar jetë këtë vit dhe Pergjergji kishte punuar më parë si bukëpjekës. Ai shpresonte të fitonte para për t'i dhënë familjes së tij një jetë më të mirë.

“Pergjergji ishte një familjar që kishte shkuar në Mbretërinë e Bashkuar me idenë e gabuar se mund të krijonte një të ardhme më të mirë për familjen e tij”, shkruajnë mediat britanike./ CNA.al

Lajmet e fundit nga