LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Balluku: BE 80 milionë euro për krizën energjetike në Shqipëri

5 Dhjetor 2022, 18:44, Aktualitet CNA
Balluku: BE 80 milionë euro për krizën energjetike në
Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës dhe njëherësh zv.kryeministrja, Belinda Balluku

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës dhe njëherësh zv.kryeministrja, Belinda Balluku ka theskuar rëndësinë dhe ndikimin e Bashkimit Evropian në zgjidhjen e krizës energjitike në Shqipëri.

Balluku u shpreh se BE do të japë 1 miliard euro për krizën energjetike, nga të cilat 80 milionë do t’i përkasin Shqipërisë.

“BE do të japë 1 miliard euro për vendet që po përballen me krizën energjetike. Nga kjo shumë 80 milion i përkasin Shqipërisë dhe kjo shumë do të jetë e disponueshme deri në gjashtë mujorin e parë të vitit 2023”,  deklaroi zv.kryeministrja./ CNA.al

Lajmet e fundit nga