LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbi 1 mijë persona në kërkim në Tiranë/ Zbulohet “streha” e të rrezikshmëve të botës së krimit

23 Nëntor 2023, 21:29, Aktualitet CNA

Mbi 1 mijë persona në kërkim në Tiranë/ Zbulohet

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka treguar se në Policinë e Shtetit ka ka dosje të personave të rrezikshëm që po ndiqen këmba-këmbës.

I ftuar në emisionin "Opinion", Balla është shprehur se vetëm në Tiranë ka mbi 1 mijë persona në kërkim.

Po ashtu deklaroi se personat me rrezikshmëri të lartë, një pjesë e madhe e tyre ndodhen në Dubai.

Persona të tillë dhe jo vetëm kanë dosjet e tyre kriminale në policinë  e shtetit. Një është te kesh informacion dhe e dyta ta dokumentosh.

Po ju them që operacioni sundimi i ligjit është ideuar për të ndjekur këmba-këmbës personat në kërkim. Në Tiranë kemi mbi 1 mijë persona në kërkim vetëm në Tiranë.Ka rezultate të mira deri më tani, operacioni do zgjasë. Janë 70 persona që janë gjetur dhe arrestuar. Personat me rrezikshmërinë më të lartë, një numër i caktuar i tyre gjenden në Dubai.

Gjenden në Dubai dhe ka një numër të caktuar që gjenden në vende të tjera të botës. Edhe rasti i Bajrit ishte një person që përdorte identitet tjetër. Kemi identifikuar mënyra të tjera të qasjes edhe në vende që nuk  nuk lejojnë ekstradimin”, tha Balla./ CNA

Lajmet e fundit nga