LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fëmija ukrainas i zhdukur  gjendet tek aleati i Putinit

23 Nëntor 2023, 19:08, Aktualitet CNA
Fëmija ukrainas i zhdukur  gjendet tek aleati i Putinit
Margarita ishte vetëm 10 muajshe kur e morën nga shtëpia

Një aleat kryesor politik i Vladimir Putin ka adoptuar një fëmijë të marrë nga një shtëpi fëmijësh në Ukrainë, sipas dokumenteve të zbuluara nga Panorama e BBC-së.

Sergej Mironov, lideri 70-vjeçar i një partie politike ruse, përmendet në rekordin e birësimit të një vajze 2-vjeçare, e cila u mor në vitin 2022 nga një grua me të cilën ai tani është i martuar.

Të dhënat tregojnë se identiteti i vajzës është ndryshuar në Rusi. Mironov nuk është përgjigjur ndaj pretendimeve specifike të hetimit.

Por, të enjten në mëngjes ai postoi në llogarinë e tij në Telegram për sulme me informacion të rremë ndaj tij dhe familjes së tij.

Fëmija, i quajtur fillimisht Margarita, ishte një nga 48 fëmijët që u zhdukën nga Shtëpia Rajonale e Fëmijëve Kherson kur forcat ruse morën kontrollin e qytetit. Ata janë në mesin e rreth 20,000 fëmijëve që, sipas qeverisë ukrainase, janë kapur nga forcat ruse që nga fillimi i pushtimit në shkallë të gjerë në 2022.

Në fillim të këtij viti, Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) lëshoi ??urdhra arresti për Presidentin Vladimir Putin dhe Komisioneren e tij për të Drejtat e Fëmijëve, Maria Lvova-Belova, për deportimin e dyshuar të paligjshëm të fëmijëve ukrainas në territorin e kontrolluar nga Rusia, me synimin për t'i larguar ata përgjithmonë nga vendi i tyre.

Qeveria ruse thotë se nuk i dëbon fëmijët ukrainas, por i evakuon ata për t'u mbrojtur nga lufta.

BBC punoi me hetuesen ukrainase të të drejtave të njeriut, Victoria Novikova për të zbuluar se çfarë ndodhi me Margaritën dhe fëmijët e tjerë.  Novikova ka përgatitur një dosje me prova të reja për zyrën e prokurorit të përgjithshëm të Ukrainës, e cila do t'ia dorëzojë GJPN-së./ CNA

Lajmet e fundit nga