LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Do të ketë përballë një kryeministër që s’ka lexuar Kushtetutën”/ Mustafaj këshillon Begajn

3 Qershor 2022, 20:27, Aktualitet CNA
“Do të ketë përballë një kryeministër
Besnik Mustafaj

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, ka komentuar kandidaturën e Bajram Begajt, si kandidat për president të republikës së Shqipërisë.

Mustafaj tha se kjo është një zgjedhje shumë e mirë. Sipas tij eksperienca ushtarake e zotit Begaj do ta bëjë atë një president të mirë, edhe pse ai do të provohet në këtë detyrë të re.

“Nuk e njoh personalisht, por mua më vjen mirë, sepse detyra që ka ai, përvoja që ka ai, është një lloj garancie për integritet për Presidentin e Republikës.

Ai ka bërë karrierë në ushtri, ka afër 30 vjet që është në ushtri dhe nuk është i pari mjek që arrin në grada kaq të larta. Përvoja në ushtri, e ka bërë karrierën në ushtri në këtë periudhën kur ushtria ka qenë e hapur, e depolitizuar, është për tu besuar se do të jetë një president i mirë.

Mbetet për tu provuar tani Gjeneral Begaj është i përshtatshëm për President, është një mision krejt ndryshe nga ajo që ka bërë deri më sot. Kemi patur dy president që vinin nga ushtria Moisiun dhe Nishanin, të dy janë përvoja pozitive.

Publiku do të presë ta shohë në detyrë, unë jam i bindur, duke i bërë një paralajmërim, unë do të thosha që detyrën po e merr në një moment të vështirë për Shqipërinë. Nuk mund të jetë ndryshe përveçse përballë me Edi Ramën, duke iu përmbajtur Kushtetutën. Rama ka deklaruar publikisht që nuk e ka lexuar Kushtetutën, dhe presidenti do të gjendet përballë këtij kryeministri që nuk e ka lexuar Kushtetutën.”/ E.T-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga