LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Fuga: Presidentit të ri po i përgatitet kuadri si djepi foshnjës

3 Qershor 2022, 17:42, Aktualitet CNA
Fuga: Presidentit të ri po i përgatitet kuadri si djepi foshnjës
Artan Fuga

Akademiku Artan Fuga ka folur në lidhje me zgjedhjen e presidentit të ri të vendit.

Ai ka theksuar se ajo që ka rëndësi është se si personi që do të zgjidhet në krye të shtetit shqiptar, duhet të vërë në zbatim kompetencat të cilat i janë dhënë nga Kushtetuta dhe që sipas tij, nuk janë zbatuar në plotësi nga presidentët e mëparshëm.

“Në lidhje me faktin që jam shprehur se presidenti apo presidentja e re po shantazhohet, është për 2 arsye.

Si nga ana e mazhorancës dmth nga përfaqësuesit e PS në Kuvend qoftë kryetari i grupit parlamentar apo edhe figura të tjera kanë deklaruar që presidenti nuk është pjesë e pushteteve. Është një figurë simbolike që nuk di si përfaqëson unitetin e kombit.

Diku në formën e një profeti, por ajo që u artikulua dje është që presidenti nuk përfaqëson pushtetin, ndërkohë opozita me ndonjë përjashtim të rrallë si Mediu që ka mbajtur një qendrim racional, opozita e konsideron si sekretar i ardhshm i kryeministrit.

Këtij njeriu që mund të jetë burrë a grua dhe që do të ushtrojë detyra shumë të rëndësishme me ndikim të madh në shtetin dhe politikat e Shqipërisë siç e parashikon Kushtetuta, i pregatitet kuadri ku do jetë, si foshnjes që i përgatitet djepi.

E dyta është që ju e shihni ai njeri, emri, kërkohet dhe në momentin e fundit në një farë mënyre i dërgohet atij mesazhi që nuk ke mundësi të shprehehesha po të shpalosësh opnioniet.

Ne të nxjerrim si emër, do të jesh ky dhe… më bëri përshtypje ajo që tha gazetari jua që në mbledhjen e PS sot nuk qenka e vetmja çështje në rend dite. Imagjino rëndësinë që i jepet zgjedhjes së njeriut që do të kryesojë shtetin shqiptar", tha Fuga.E.T-CNA.al


Lajmet e fundit nga