LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Korrupsioni me tenderat/ 3 vite e 4 muaj burg për ish-kryebashkiakun socialist

3 Qershor 2022, 12:34, Aktualitet CNA
Korrupsioni me tenderat/ 3 vite e 4 muaj burg për ish-kryebashkiakun
Fatos Tushe

SPAK-u ka kërkuar 3 vite e 4 muaj burg për ish-kryebashkiakun e Lushnjes, Fatos Tushe, i cili akuzohet për korrupsion dhe shpërdorim detyre.

Gjithashtu SPAK kërkoi përjashtimin për 5 vite nga e drejta për të ushtruar funksione publike. Ndërkohë akuza kërkoi dënimin me 2 vite e 8 muaj burg për Gentjan Nushin, ish nënkryetar bashkie në Lushnje.

Kujtojmë këtu se Fatos Tushe së bashku me 10 ish-vartësit e tij, u arrestua me 6 korrik, nga një operacion i ndërmarrë nga SPAK-u, për akuzën e shpërdorimit të detyrës.

Bëhej fjalë për një tender me vlerë rreth 23 milionë lekë për rehabilitimin e një kanali ujitës në fshatrat Bishqethëm dhe Bitaj.

 

Lajmet e fundit nga