LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

‘Super operacioni’ i policisë/ Zbulon evazionin fiskal

3 Qershor 2022, 16:01, Aktualitet CNA
‘Super operacioni’ i policisë/ Zbulon evazionin fiskal
Foto ilustruese

Policia e Pogradecit ka proceduar penalisht një 30-vjeçare, e cila kishte një bar-kafe të paregjistruar në organet tatimore dhe të papajisur me kasë fiskale.

Policia e shet këtë si një operacion të suksesshëm, kur ka shumë biznese të mëdha që bëjnë evasion fiskal dhe që nuk po preken nga zyrtarët apo institucionet.

Blutë merren me një kasë fiskale kur në mes Tiranës plas evazioni edhe e në media për më tepër. Policia nuk kap personat përgjegjës për koncesionet qindra milionë euro, por bën propagandë se përse ka gjetur një bar-kafe që punon ilegalisht.

“Po nga këto struktura u referuan materialet në Prokurori dhe filloi procedimi penal në gjendje të lirë për veprat penale “Fshehja e të ardhurave” dhe “Ushtrimi i një aktiviteti tregtar të paligjshëm ose të paregjistruar në organet tatimore, të papajisur me kasë fiskale, sipas dispozitave ligjore në fuqi”, për shtetasen M. Ll., 30 vjeçe, banuese në fshatin Hudënisht, Pogradec, pasi gjatë kontrollit të ushtruar në subjektin bar-kafe, në pronësi të saj, u konstatua se ushtronte aktivitetin privat, të paregjistruar në organet tatimore dhe të papajisur me kasë fiskale”, thuhet në njoftimin e policisë.

Dhe në fakt ky nuk është rasti i parë dhe i vetëm që policia e shet si sukses, duke harruar shkeljet dhe abuzimet e denoncuara çdo ditë nga mediat. Instictucionet e drejtësisë po bëjnë “një vesh shurdh” dhe “një sy qorr”, duke i lënë këto biznese të ushtrojnë aktivitetin e paligjshëm pa u shqetësuar, e duke ngrënë në kurriz të qytetarëve./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga