“Përvjetori i dashurisë”/ 17 maji, dita kur Basha u shit te Rama

17 Maj 2022, 08:17, Politikë CNA

Ish-kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në gati tetë vite, ajo që ka bërë si drejtues i PD-së është dështimi i çdo kauze, tradhtia ndaj demokratëve, duke e çuar forcën më të madhe opozitare nga humbja në humbje.

Për herë të parë në historinë e demokracisë në Shqipëri, PS mori tri mandate radhazi, dhe PD tri mandate në opozitë. Dhe kjo falë Lulzim Bashës dhe ?misionit? të tij, të cilin duket se e ka arritur në ?perfeksion?.

Por, kush është pikënisja e dështimeve të Lulzim Bashës?

Në fakt, duket se pikënisja e ?halleve? të Lulzim Bashës, është pikërisht 17 maji i vitit 2017, dita kur u shit te Rama, e cila me sa duket është si një ?hije e zezë? që vijon ta përndjekë.

Në 18 shkurt të vitit 2017, pra në prag të zgjedhjeve parlamentare, Partia Demokratike, e udhëhequr nga Lulzim Basha, filloi një protestë në Tiranë, e cila vijoi për rreth tre muaj në çadrën e vendosur në Bulevardin ?Dëshmorët e Kombit?, në kryeqytetin e Shqipërisë, me kërkesën për dorëheqjen e qeverisë dhe krijimin e një qeverie teknike për organizimin e zgjedhjeve parlamentare.

Lulzim Basha më 17 maj, pas pazarit me Edi Ramën, brenda pesë minutash pasi kaloi mesnata, dërgoi në KQZ një listë kandidatësh për deputetë, që askush nuk e dinte dhe Luli nuk kishte thirrur as kryesinë dhe as institucionet e tjera të partisë për të diskutuar këtë listë.

Detajet e asaj marrëveshjeje nuk u bënë kurrë publike. Por, ajo që ndodhi më pas është mjaft e qartë.

Lulzim Basha mori gjysmën e Qeverisë, hyri në zgjedhje me një listë skandaloze, dhe PD-ja pësoi një humbje katastrofike me rreth 230 mijë vota më pak se ditën që doli në opozitë, në 2013-ën.

Por, për Lulzim Bashën kishte vetëm ?fitore?.

Lulzim Basha fitoi 16 milionë eurot e pallatit të vjehrrit të ndërtuar në rërën e detit Jon në Vlorë, bizneset e familjes së tij për çudi pësuan rritje, ndërsa demokratët pësuan humbje të njëpasnjëshme.

Ndërsa sot, pasi ka ikur me turp nga PD-ja, pas dështimesh të njëpasnjëshme, ku gjithmonë ai ?fiton?, por ia vjedhin votat, me sa duket Basha feston në heshtje ?përvjetorin e dashurisë? së tij me Kryeministrin Edi Rama./CNA.al

50 hijet e Lulzim Bashës

Lajmet e fundit nga