LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dhuna në protestë/ Eksperti i kriminalistikës: Policia shqiptare e patrajnuar

18 Mars 2022, 19:24, Aktualitet CNA
Dhuna në protestë/ Eksperti i kriminalistikës: Policia shqiptare

Eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço, ka komentuar sjelljen e policisë në protestë dhe dhunën e ushtruar ndaj qytetarëve.

I ftuar në një studio televizive, Karamuço tha se është për të ardhur keq të shohësh dhunën policore mbi civilët, mbi të gjithë mbi gjininë femërore dhe personat me aftësi të kufizuara.

Sipas tij, policia shqiptare është e pra trajnuar për të përballuar protestat dhe se sjellja e policëve civilë është në shkelje me ligjin, pasi ata duhet të prezantohen jo vetëm duke folur por duke prezantuar dhe distinktivin.

?Forca e ligjit e përshkallëzuar është se nëse unë si funksionar policie duhet të të prezantohem në momentin që kërkoj të të shoqëroj. Nëse ka kundërshti atëherë ushtrohen metoda neutralizuese por asnjëherë nuk duhet përdorur dhunë. Polica shqiptare nuk është e trajnuar?, tha Karamuço./E.T-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga