LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Analfabetja e financave lëshon “perlën” e radhës/ Delina Ibrahimaj tallet me qytetarët

18 Mars 2022, 10:19, Aktualitet CNA
Analfabetja e financave lëshon “perlën” e radhës/

Qeveria shqiptare ka një ministre Financash, që në fakt duket se ka ?gabuar rrugën?, pasi nga financat nuk duket se merr vesh.

Në një kohë që vendi përballet me krizë, çmimet pothuajse janë ?çmendur?, dhe qytetarët kanë dalë në rrugë duke protestuar, ministrja e Financave hesht. Për disa ditë me radhë nuk kishte asnjë reagim.

Ndërkohë që do të duhej të ishte Ministria e Financave, institucioni përgjegjës për të dalë, të japë argumenta dhe këshilla, të kryejë reforma, të marrë akte dhe veprime konkrete në interes të qytetarëve. Kuptohet dhe në mbrojtje të të ardhurave të buxhetit të shtetit.

Por, pas zhurmës mediatike, pas disa protestave, ministrja e Financave ?u zgjua? dhe doli krah kryeministrit për të prezantuar të ashtuquajturën ?paketa e rezistencës sociale?.

Pak ditë më parë, Ibrahimaj doli në media e foli për rritjen e çmimeve, për krizën, për paketën e rezistencës sociale, etj.

Por, nga ana tjetër mbrëmjen e djeshme ?analfabetja? e Financave ka lëshuar ?perlen? e radhës.

E ftuar në emisionin ?Opinion? ajo tha se 130-140 euro në muaj janë mjaftueshëm për një qytetar, që ky i fundit mos të quhet i varfër.

?Ne nuk kemi një përllogaritje se sa duhet të jenë të ardhurat e një personi, patjetër që kjo shumëzohet me familjen mesatare që është 3.5 persona. Pyetja i referohet se sa duhet të gjenerojë një individ për të jetuar, për të mos u konsideruar i varfër, kjo shifër është diku tek 130 Euro, 140 Euro për person.?-tha Ibrahimaj.

Pra, nga njëra anë ajo vetë pranoi se çmimet kanë ndryshuar nga dita në ditë dhe sipas saj, shkaku i rritjes, në radhë të parë ka të bëjë me krizën ndërkombëtare për disa produkte, si vaji, mielli që sipas ministres importohen nga jashtë.

Por, nga ana tjetër thotë se me 130 apo 140 euro në muaj, nuk quhesh i varfër dhe për të bërë një jetë normale.

Do ishte mirë ta provonte qoftë dhe një muaj ministrja Ibrahimaj, dhe gjithë kabineti qeveritar, sa e përballueshme është jeta e një shqiptari me 130 euro./CNA.al

Një ufo si Delina Ibrahimaj

?Shqipëria digjet, Ministria krihet?/ Delina Ibrahimaj, si analfabete e financave

Lajmet e fundit nga