LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Rritja e çmimit të biletës e papranueshme”/ Balluku i “tërheq veshin” shoqatës së transportit

18 Mars 2022, 12:08, Aktualitet CNA
“Rritja e çmimit të biletës e papranueshme”/

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku gjatë një takimi që po zhvillon sot me përfaqësues të Shoqatës së Transportit, e ka cilësuar si të papranueshme rritjen e çmimit të biletave të transportit publik.

Po ashtu Balluku apeloi qytetarët që të përdorin transportin publik, ndërsa këtyre të fundit iu kërkoi shërbime cilësore.

Më tej, ajo tha se subjektet e transportit publik do të marrin një kompensim nga Qeveria, 100 lekë për çdo litër naftë që përdorin.

?Shqiptarët ti drejtohen transportit public, për shkak të kursimit të karburantit. Mund të përballemi edhe me mungesë të karburantit.

Përdor e mjeteve ti kthehen transpoirtit urban. Ndërsa ju duhet të rrisni cilësinë. Që nga mjetet deri tek zbatimi i orareve. Për zbatimin e orareve ka ankesa nga qytetarët.

Ky sektor ka një problematikë, përsa i përket ndërhyrjes nga subjektet e palicensuara.

Qeveria ka vendosur pas një analize të thellë që kemi bërë, se rritja e çmimit të biletës për ne në këto momente nuk është e pranueshme, kemi vendosur për të kompensuar me 100 lekë cdo litër nafte që ju përdorni në transportin tuaj. Kompensimi do të bëhet nëpërmjet drejtorisë së tatimeve?-tha Balluku./CNA.al

Lajmet e fundit nga