LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbyllja e shkollave për tre ditë/ Basha nxjerr “gruan e radhës” në sulm

23 Janar 2022, 12:30, Aktualitet CNA
Mbyllja e shkollave për tre ditë/ Basha nxjerr “gruan e

Deputetja e PD-së, Ina Zhupa, ka shenjëstruar Ministren e Arsimit Evis Kushi, në lidhje me vendimin për ndërprerjen e mësimit.

Sipas Zhupës, vendimet gjysmake të Ministres së Arsimit bien në kurriz të prindërve shqiptar.

?Mbyllja e shkollave për mungesën e ngrohjes përveç se nxorri në pah dështimin në krijimin e kushteve mininale si ngrohja në shkolla por ka vënë në vështirësi prindërit.

 Kur të dy prindërit janë në punë, lënia në shtëpi e fëmijëve pa shkuar në shkollë, i vë ata në vështirësi se kush do kujdeset për ta 3 ditë.

 Vendime të tilla kur merrren në raste të jashtëzakonshme duhet të shoqërohen me përgjegjshmërinë e vendimeve shoqëruese. Siç është nxjerrja e në vendimi nga qeveria që njëri nga prindërit të ketë mundësi të qëndroj në shtëpi për këtë arsye dhe mos përballet me penaliteti financiare nga punëdhënësi!

 Ministria e Arsimit duhet të reagoj menjëherë dhe ti kthehet përgjegjësive që i takojnë kur merr vendime të tilla?, ka shkruar Zhupa në rrjete sociale./CNA.al

Lajmet e fundit nga