LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Luli bën gjoja/ 'Del kundër' kunatit

22 Janar 2022, 17:48, Aktualitet CNA
Luli bën gjoja/ 'Del kundër' kunatit

Kryetari i shkarkuar Lulzim Basha, gjatë takimit sot me demokratët në Durrës, është shtirur sërish gjoja është kundër projektit me vlerë 2 miliard USD për ndërtimin e portit turistik.

Në fjalën e tij, Basha  i bëri thirrje kryeministrit Rama që të mos bëj asnjë hap përpara me realizimin e këtij projekti, pas të cilit fshihet kunati i tij, Erion Isufi.

Dokumentet e nxjerra nga mediat, kanë vërtetuar që ky i fundit do të përfitojë qindra hektarë tokë shtetërore falas në portin e Durrësit, përmes partneritetit me kompaninë Symphony Real Estate Development. Megjithatën Basha vijon të ?luaj? rolin para demokratëve.

?Pse është çështja e Portit të Durrësit kaq e prekshme?

E para punës se është një tjetër provë korrupsioni. Nëse ti ke qëllim të ndërtosh të hapësh vende pune dhe të pasurosh këtë qendër nuk i bën punët natën, nuk i kalon ligjet në mesnatë pakonsultim, nuk sjell këtu një sheik, por del para durrsakëve e shpalos planin.

Kjo është arsyeja pse PD dhe unë si kryetar kemi qenë kundër projektit të Portit të Durrësit  dhe do të hedhim të gjithë hapat ligjorë kushtetues, politikë që i ashtuquajturi projekt i Portit të Durrësit që që aktualisht është një projekt fantazmë i Edi Ramës me një grusht oligarkësh të mos të bëjë asnjë milimetër përpara.

Jo se jemi kundër zhvillimit nuk bëhet pas kulisave, dhe në kurriz të pronave, të tokave, mbi padrejtësitë. Le ta dëgjojë edhe njëherë nga Durrësi  Rama dhe shokët e tij të babëzitur  që do na kenë përballë me të gjithë qytetarët për këtë projekt mafioz dhe nuk do ta lejojmë tjetërsimin e pronës që u takon durrsakëve dhe nuk do të lejojmë që oligarkët që shkojnë e vijnë mes Trekëndëshit të Bermudës të vazhdojnë të ushqejnë Foltoren e Ramën ditë e natë. Beteja jonë ka qëllim që t?ua kthejë Shqipërinë shqiptarëve’, u shpreh Basha ne fjalen e tij./CNA.al

Lajmet e fundit nga