LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nga Klodian Tomorri/ Tangentopoli vs Narco-Stato

15 Maj 2018, 20:35, Aktualitet CNA
Nga Klodian Tomorri/ Tangentopoli vs Narco-Stato

Ne vitin 1992, Antonio Di Pietro, arrestoi nje deputet te Partise Socialiste Italiane te quajtur Mario Chiesa per marrje rryshfeti.

Menjehere pas arrestimit, Partia Socialiste, e cila ne ate kohe perfaqesonte qendren e majte ne Itali, u distancua nga deputeti i saj. Kryetari Bettino Craxi e quajti Chiesen nje ndyresire, qe kishte ndotur partine. Por i fyer nga trajtimi i kolegeve te partise Chiesa filloi te ciceronte. Ky ishte fillimi i ?Mani Pulite? operacionit qe spastroi politiken italiane.

Deputeti i arrestuar nxorri dhjetra emra duke zbuluar nje sistem te tere korrupsioni permes nje efekti zinxhir te nxitur nga lufta brenda llojit. Zyrtaret qe ekspozoheshin, nga inati tregonin emrat e kolegeve te tjere te korruptuar.

Vetem pak muaj nga nisja e operacionit, gjysma e deputeteve te Parlamentit Italian ishin zyrtarisht nen hetim. Shume prej tyre perfunduan pas hekurave, ashtu si qindra zyrtare te tjere lokale dhe shume nga biznesmene me te fuqishem te Italise.

Bettino Craxi, i cili per te shpetuar veten dhe partine e quajti Chiesen ndyresire u denua me disa vite burg per korrupsion, por me pas u arratis ne Tunizi, ku edhe do te vdiste. Te gjitha partite tradicionale italiane u shkrine.

Zyrtarisht Tangentopoli u zbulua dhe cmontua nga Di Pietro. Por ne te vertete, ajo qe coi ne renien e klases se korruptuar politike ne Itali ishte lufta brenda llojit. Sapo bie njeri, fillon efekti domino dhe shembet i gjithe sistemi.

Ca me cimka, ca me shkresa te gjithe e tregojne shokun. Vecanerisht kur jane ne nje llogore se ja dine mire bemat njeri-tjetrit.

Loja ka filluar. Sic thote dhe Shakohoxha interesante sfida.

P.s. Te vetmit qe Di Pietro nuk i gjeti dot asnje parregullsi ishte Berlusconi edhe pse e hetoi me shume se kedo tjeter.

Lajmet e fundit nga