“Vëllazërinë e kemi brenda vetes”/ Berisha i përgjigjet Ramës e Erdoganit

22 Janar 2022, 11:05, Politikë CNA

Lideri historik i demokratëve, Sali Berisha gjatë një takimi me demokratët në Mirditë, ka folur edhe në lidhje me vizitën e presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan.

Nga Mirdita, Berisha tha se Rama po sjell influencat e rrezikshme në vendin tonë, e megjithatë përfaqësuesit diplomatikë amerikanë në vend nuk po reagojnë.

Në mënyrë direkte, Berisha iu përgjigj Erdogan që foli për rregullat e vëllazërisë, kur kërkoi përndjekjen e organizatës FETO në Shqipëri.

?Erdogan tha në parlament se në vëllazëri ka rregulla. Në doktrinën islame është koncepti i vëllazërisë dhe jo i kombit. Por ne nuk e kemi pranuar këtë.

Sepse gjak shqiptar kanë katolikët e Mirditës, ortodoksët e Korçës. Unë isha fëmijë dhe festonim të gjithë festat fetare.

Vëllazërinë e kemi brenda vetes ne. Të tjerët i kemi miq,? tha Berisha./CNA.al

cna politike

Lajmet e fundit nga