Nga protesta e 8 janarit tek pjesëmarrja në zgjedhje/ Këlliçi: Betejën e demokratëve nuk e zhbën askush

21 Janar 2022, 21:34, Politikë CNA
Nga protesta e 8 janarit tek pjesëmarrja në zgjedhje/

Deputeti Belind Këlliçi, njëherësh anëtar i Komisionit të Rithemelimit ka folur për aksionin opozitar, për protestën e 8 janarit para selisë së PD dhe pjesëmarrjen në zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit.

Në një intervistë për emisionin Zonë e Lirë në Tv Klan, Këlliçi deklaroi se policia e Edi Ramës ka marrë në mbrojtje kryetarin e shkarkuar të PD Lulzim Basha, ndërsa shton se betejën e demokratëve nuk e zhbën dot askush.

?Policia është e Edi Ramës. Pas 8 janarit, policia ka dalë në mbrojtje të Lulzim Bashës. Jo amerika, po asnjë diplomat nuk e zhbën dot betejën e demokratëve. Ai vajti në takim dhe nuk ka pasur asnjë prononcim pas takimit. Në nivele të larta, pas takimit ka një prononcim?, tha Këlliçi.

Deputeti demokrat ka folur edhe për vendimin e DASH për shpalljen non grata të ish kryeministrit Sali Berisha, ku sipas tij nuk ka asnjë dosje konkrete. Këlliçi thotë se nëse ekziston një e tillë, i fton diplomatët e huaj ti paraqesin këto prova.

?Nuk ka më mirë se vota. Në 6 mars është vota. Votat do numërohen nga komisionerët brenda. Nuk ndodh që PS të votojë për Bashën. Edi Rama do shkoj të garojë në Bashkinë e Shkodrës dhe do marrë humbjen përballë nesh. Ka një procedurë se dhe gjuha është e kujdesshme kur përdoret. I gjithë problemi është këtu. Çfarë lloj dokumenti kanë e ta bëjnë publike dhe jemi gati për çdo gjë. Zotëria e ka ccuar në gjyq në Paris për shpifje sekretarin e shtetit. Duhet të jenë vetë shqiptarët që të vendosin në ccështjet e tyre të brendshme. Në këto katër muaj kemi një situatë të paimagjinueshme?, tha ai./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga