Zgjedhjet e 6 marsit/ Nishani tregon objektivat e Komisionit të Rithemelimit

21 Janar 2022, 18:55, Politikë CNA
Zgjedhjet e 6 marsit/ Nishani tregon objektivat e Komisionit të

Zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marshit ka qenë në qendër të diskutimeve të Komisionit të Rithemelimit të PD.

Ish presidenti Bujar Nishani  është shprehur se aktualisht pushteti vendor është inekzistent, ndërsa ka bërë të qartë dhe objektivat që synojnë.

Në një intervistë televizive, ish presidenti thekson se pjesëmarrja në zgjedhje do të jetë një provë për tupërballur me qeverinë.

?Patjetër që do marrim pjesë, është një provë shumë e rëndësishme për ne. Sepse ky është një lloj sondazhi pavarësisht se është lokal, me të cilin duam të ballafaqohemi me qeverinë së pari duke parë se qeverisja vendore ka dështuar dukshëm. Pushteti lokal është inekzistent. Ky është objektivi ynë i parë dhe së dyti duhet të zhbëjmë cdo tentativë dashakeqe dhe spekullime që mohon ekzistëncën tonë dhe të gjithë PD-së duke atashuar, konkretisht aktorë të cilët janë inekzistentë në politikë siç është zoti Basha dhe mbështetësit e tij.

Nuk e di këtë, ajo që është e rëndësishme, është një proces që është ende në negociata. Ne si PD po organizojmë një proces për herë të parë të quajtur ?primare? ku do vendosin vetë anëtarët e PD se cilët do jenë kandidatët dhe të mos propozohen nga Komisioni i Rithemelimit. Po diskutojmë dhe do të organizohemi në kuptimin e një rreshtimi opozitar pra kundër kësaj qeverie?, tha Nishani./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga