LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Xhiroi masakrën e Reçakut/ Kameramani shqiptar rrëfen tmerrin që pa me sy

19 Janar 2022, 08:38, Aktualitet CNA

Kameramani shqiptar, Sylejman Kllokoqi ka rrëfyer momentin kur xhiroi masakrën e Reçakut në Janar të vitit 1990.

Gjatë intervistës me Skype, për emisionin ?Abc-ja e mëngjesit? kameramani tregoi se kur përfunduan luftimët në Reçak shkoi për të parë se çfarë kishte ndodhur atje.

Sylejmani, i cili punonte për Associated Press rrëfen se nuk do t?i harrojë asnjëherë pamjet e atij fshati, ku gjeti të vrarë mizorisht fëmijë dhe të rritur. Ai tregon ndër të tjera se pavarësisht pamjeve të frikshme që po shihte, i duhej të filmonte, për t?i treguar botës se çfarë kanë bërë serbët mbi shqiptarët e Kosovës.

?Çdo ditë kam tentuar të shkoj. Ditën e tretë kur iu afrova Reçkut më thanë disa banorë, ku i pyeta se çfarë po ndodh në Reçak. Ata më thanë se është larguar policia. Hymë brenda me fotografin, pamë gjithë atë masakër që ka ndodhur në fshat. Është xhirimi i parë, ku kishin dalë banorët dhe i kërkonin kokën. Më vonë fillova të shkoj lart në xhirimet e tmerrshme që janë 45 kufoma.

I filmuam dhe i dërgova në Prishtinë. Më vonë nga ora 11, fillova të xhiroj ku erdhi dhe misioni i OSBE ku e cilësoi si masakër shumë të madhe, një javë ditë sa ka zgjatur tregimi kemi qenë prezent.?, rrëfeu ai.

Më tej, ai flet për rëndësinë e këtyre pamjeve, pa të cilat bota nuk do ta besonte se çfarë po bënin serbët me shqiptarët e Kosovës.

?Si Reçaku është dhe masakra e Obrisë që kam xhiruar. Fotoja ku është nëna me dy fëmijë solli për herë të parë misionin në Kosovë. Hynë trupat nga Perëndimi, ka qenë një arritje shumë e madhe. Pas asaj ishte Reçaku, që filloi mekanizmin botëror. Në Kosovë ka pasur masakra më të mëdha por nuk kanë qenë të flimuara dhe e ke të vështirë që t?i tregosh botës se çfarë ka ndodhur.?, tha ai.

Lajmet e fundit nga