LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse nuk sekuestrohen inceneratori i Fierit dhe Tiranës?/ LSI “ndihmon” SPAK

14 Janar 2022, 15:27, Politikë CNA
Pse nuk sekuestrohen inceneratori i Fierit dhe Tiranës?/ LSI

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka reaguar në lidhje me inceneratorëte Fierit dhe të Tiranës, ndërsa pyet publikisht se pse nuk sekuestrohen.

Përmes një mesazhi në rrjetet sociale, Kryemadhi thekson se SPAK kreu një punë shumë të mirë në fund të vitit 2021, duke vendosur sekuestro preventive mbi kompanitë në administrim të Stela Gugallja dhe Klodian Zoto.

Kryemadhi i ?ka ardhur në ndihmë? edhe SPAK, teksa ka publikuar dy tabela që tregon se si janë përfituar para përmes kompanive fiktive, të hapura në funlsion grabitjes nëpërmjet skemës korruptive të inceneratorëve.

?Pse nuk janë sekuestruar Inceneratori i Tiranës dhe Fierit, ashtu siç është sekuestruar Albtek Energy dhe ITS të Inceneratorit të Elbasanit?

SPAK kreu një punë shumë të mirë në fund të vitit 2021, duke vendosur sekuestro preventive mbi kompanitë në administrim të Stela Gugallja dhe Klodian Zoto, të dyshuar në lidhje me rastin e inceneratorit të Elbasanit, për kryerjen e veprave penale ?Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë?, kryer në bashkëpunim, si dhe ?Pastrimi i produkteve të veprës penale apo i veprimtarisë kriminale?, kryer në bashkëpunim, të parashikuara nga nenet 245 e 25 dhe 287/2 i Kodit Penal.

Albtek Energy dhe ITS, kanë zhvilluar aktivitet financiar me kompani fiktive, të krijuara nga Ish Ministri i Mjedisit Koka dhe njerëz të lidhur me të, për të grabitur paratë e qytetarëve.

Mirëpo, të njejtat kompani fiktive kanë ndërvepruar edhe me Inceneratorët e Tiranës dhe Fierit. Tabela e mëposhtme të shërbejë si një rikujtesë për organet e drejtësisë, pasi koha nuk premton dhe duhet vepruar sa më shpejt, për të shpëtuar sa më shumë nga taksat e qytetarëve?, shkruan Kryemadhi./CNA.al

Lajmet e fundit nga