LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Miliona euro “kyçin” gojën e medias/ Zullumqarët që përfituan nga afera e Qeverisë

14 Janar 2022, 11:26, Politikë CNA

Skandali i publikuar nga CNA.al në lidhje me milionat e eurove që kompanitë e inceneratorëve kanë paguar në mediat shqiptare kanë nxjerrë dy fytyra. Atë të heshtjes dhe atë të reagimit, për t?u justifikuar.

Një nga gjobëvënësit më të mëdhenj mediatik në qarkullim del dhe deklaronte se këto janë fatura normale, se nuk ka asgjë të keqe, kontrata reklamash e të tjera si këto.

Patjetër që ka një faturë të paguar rregullisht, patjetër që ka një kontratë reklame që zbatohet dhe paguhet rregullisht.

Por, çfarë reklamon një landfill?

Pse duhet të reklamojë një kompani monopoliste?

Një kompani monopoliste nuk ka pse bën reklama miliona euro. Këtë e bën Qeveria.

Ç?punë ka inceneratori t?iu japë para mediave?

Apo u ka lind në zemër të japin miliona euro, për të mbyllur gojën e mediave?

Është normale që reagojnë. Justifikohen se janë paguar për reklama. Por, çështja është në aspektin etik dhe moral të medias.

Kështjella, e cila duhet të ishte më e forta në mbrojtje të interesave të qytetarëve, duket se ka rënë.

Ka rënë thjeshtë dhe vetëm sepse disa zullumqarë, lëpirësa pushteti, njerëz që përfitojnë koncesione nga Qeveria apo më keq akoma, marrin para nga inceneratorët, nga taksat e shqiptarëve. Marrin para nga një aferë korruptive, për të cilën është vënë në pranga një ish-ministër.

Këta janë në fakt llumi i asaj që mund të quhet media.

Së pari, sepse nga taksat e shqiptarëve është dhënë një koncesion inceneratorësh, 178 milionë euro. Me të gjitha kostot e fitimeve të llogaritura për 30 vite shkon rreth 430 milionë euro dhe disa dhjetëra miliona euro paguhet media. Dhe janë paratë e e shqiptarëve që kalojnë tek inceneratorët e më pas nga inceneratorët shkojnë në zinxhir tek televizionet, tek portalet. Dikush do thotë nuk ka asgjë të keqe. Ka qejf të reklamojë. Patjetër, edhe kjo është e pranueshme.

Por, që televizioni të ketë moral, që të tregojë se është në anën e qytetarit, duhet të shkojë dhe të filmojë inceneratorin.

Ku është inceneratori i Tiranës?

Nuk ka incenerator në Tiranë.

Duhet të bëjë përllogaritjet e kostove.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,A duhet të paguheshin kaq shumë para? Apo mund të bëhej me gjysmën e tyre?

Sepse në rast se nga taksat e shqiptarëve mund të kurseheshin gjysmat e atyre lekëve, mund të ishte bërë një investim tjetër. Shumë shkolla, shumë rrugë.

Jo të fryhen miliona euro fatura, të cilat më pas shkojnë tek media, për t?i mbyllur gojën.

Media nuk mund të mbajë anën e inceneratorëve, as anën e pushtetit. Pavarësisht se dikush ka vendosur të lëpihet poshtë ?hallateve? të kryeministrit apo kryebashkiakut të Tiranës.

Media ka mision të shkojë dhe të tregojë sesi është inceneratori në Elbasan? Si është ai në Fier? Si është landfilli i Tiranës? Ku është inceneratori? Pse janë vonuar investimet? Me çfarë parash po ndërtohen? Kush janë njerëzit e përfshirë?

Sepse ka edhe kompani të trafikantëve të drogës që kanë punuar dhe marrë para nga taksat e shqiptarëve, për këto inceneratorë.

E bashkë me ta janë edhe këta të medias, që bëjnë sikur iu ?digjet barku? për interesin publik, për qytetarin. Por, në fakt interesi i tyre është vetëm xhepi.

Duke grabitur xhepat e shqiptarëve ditë pas dite dhe duke marrë para nga korrupsioni i koncesionit të inceneratorëve dhe duke i futur në xhepat e tyre.

Media ka për mision ta denoncojë dhe ta tregojë të vërtetën. Jo nga korrupsioni dhe gënjeshtra të marrë dhe të fusë para në xhep, siç mbizotërojnë sot në tregun mediatik shumë hijena, të vjetër e të rinj, spiunë të huaj apo shqiptarë.

Në fund nuk janë gjë tjetër. Thjeshtë llumi dhe niveli më I pështirë i asaj që quhet gazetari.

Janë këta personazhe që paguhen e paguhen, dhe në fund mundet edhe të flasin, të thonë edhe ndonjë fjalë më shumë e të justifikohen për hajdutërinë e radhës./CNA.al

Lajmet e fundit nga