LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Ka vetëm një zgjidhje për situatën në PD”/ Meta mesazh të fortë Bashës dhe Berishës  

14 Janar 2022, 12:05, Politikë CNA
“Ka vetëm një zgjidhje për situatën në PD”/

Presidenti Ilir Meta ka komentuar sot situatën në Partinë Demokratike dhe protestën e 8 Janarit.

Në një deklaratë për mediat, Meta i ka drejtuar mesazhe të forta ish-kryeministrit Sali Berisha dhe Lulzim Bashës, ndërsa tha se e vetmja zgjidhje është ballafaqimi me votë të lirë.

?Në këndvështrimin tim nuk është një ngjarje e izoluar. Por, është një moment tragjik i nje procesi politik degradues që po zhvillohet prej vitesh në sytë e shqiptarëve, thelbi është mungesa e ballafaqimit demokratik me votë të lirë.

Të gjitha institucionet janë minuar prej vitesh nga kapja graduale e të gjitha institucioneve dhe shoqërisë civile.  

Po bëhemi dëshmitarë të kërcënimit të institucionit të Opozitës dhe votës së lirë.

Nuk dua të bëhem palë, por si president jam i shqetësuar për përshkallëzimin e panevojshëm të situatës.

Duhet të ketë vetëm një zgjedhje, votën dhe respektimin anëtarëvesisë si dhe fraksioneve

Personat me rrezikshmëri të lartë brenda PD janë alarmante.

Është e paranueshme të mohohet cdo zgjidhje demokratike.

Përdorimi i dhunës nuk do të jetë dhe nuk mund të jetë mekanizmi për marrjen e pushtetit. Po kështu edhe për mbajtjen me cdo kusht të karriges apo godinave.

Mjetet policeske nuk mund të jenë zgjidhje, ballafaqimi përmes votës së lirë është e vetmja zgjidhje.“-tha Meta./CNA.al

Lajmet e fundit nga