LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

KE propozon pezullimin e ‘pasaportave të arta’, Shqipëria në vëzhgim

13 Janar 2022, 15:50, Aktualitet CNA
KE propozon pezullimin e ‘pasaportave të arta’, Shqipëria

Komisioni Evropian po merr masa për të frenuar praktikën e shitjes së pasaportave për të huajt e pasur. Vanuatu u ka dhënë shtetësinë investitorëve të pasur, duke përfshirë të dyshuarit e kërkuar nga Interpoli.

Komisioni Evropian propozoi të mërkurën pezullimin e udhëtimit pa viza midis bllokut dhe kombit të Paqësorit Jugor të Vanuatu.

Masa, e cila do të ishte e para globale, synon të frenojë praktikën e ofrimit të ?pasaportave të arta?.

Në Vanuatu, të huajt mund të marrin nënshtetësinë dhe një pasaportë në këmbim të një investimi minimal prej 130,000 dollarësh në vend.

Kjo nga ana tjetër u jep atyre akses më të lehtë në kombet e tjera, duke përfshirë 27 vendet që përbëjnë Bashkimin Evropian.

KE kishte paralajmëruar se do të merrte këtë hap nëse Vanuatu nuk ndryshon programin e tij.

Nëse propozimi i Komisionit miratohet, ai do t?i japë fund udhëtimit pa viza për këdo që ka marrë nënshtetësinë e Vanuatu që nga viti 2015.

Në propozim, ekzekutivi i BE-së vuri në dukje natyrën jashtëzakonisht të rrezikshme të skemës, duke argumentuar se ajo pranonte në thelb të gjithë aplikantët pa shqyrtim të mjaftueshëm, pavarësisht se disa shfaqen në bazat e të dhënave të Interpolit.

Komisioni tha se po monitoronte vendet me akses pa viza në BE, të cilat funksionojnë efektivisht ose po planifikojnë të krijojnë skema të shtetësisë së investitorëve, duke përfshirë ishujt e Karaibeve dhe Paqësorit dhe shtetet e Evropës Lindore, Malin e Zi, Shqipërinë dhe Moldavinë./euronews

Lajmet e fundit nga