LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kulla në vend të selisë së PD/ Çfarë do ndodhë me ‘shtëpinë’ e demokratëve

12 Janar 2022, 16:18, Aktualitet CNA
Kulla në vend të selisë së PD/ Çfarë do

Selia e Partisë Demokratike, duket se shumë shpejt do të kthehet në një territor të përshtatshëm për ngritjen e kullave.

Në faqen e studios ?MGS Architecture? është publikuar koncepti i projektimit i krijuar prej saj për atë që do të njihet si ?4Freedom Park?.

Sipas projektit në truallin e PD, do të ngrihen disa kulla të larta që do të shërbejnë si njësi banimi me hotele e apartamente lukzoze.

?Arkitektura e guximshme dhe unike e ndërtesave të projektit synon të pasurojë karakterin e horizontit të Tiranës duke projektuar një shprehje të patrembur dhe forcë, të njohur menjëherë në mbarë botën si një strukturë ikonike?, thuhet në përshkrimin që studioja arkitekturore i bën këtij projekti.

?4Freedoms Park? do të shtrihet në një sipërfaqe rreth 8200 metra katror dhe do të ketë një hotel të klasit botëror, apartamente luksoze dhe zyra komerciale, si dhe dyqane me pakicë dhe parkim të bollshëm.

Ky zhvillim arkitektonik mahnitës me përdorime të përziera jo vetëm që do të bëhet një destinacion historik në Tiranë, por gjithashtu do të shërbejë me krenari si vitrinë e botës?, thekson kompania projektuese.

?Vendndodhja unike e projektit ?ngjitur me Parlamentin dhe i vendosur midis dy prej objekteve të kultit, (katedrales katolike dhe xhamisë së madhe) ? siguron që Parku 4Freedoms të shërbejë si një kujtesë e vazhdueshme për qytetarët e mishërimit të gjallë të lirisë demokratike në praktikë , diçka që ishte rreptësisht e ndaluar për gati pesëdhjetë vjet nën regjimin e mëparshëm Stalinist?, shkruhet më tej në faqen e zyrës që ka bërë projektin.

Sipas të dhënave nga faqa e ?MGS Architecture?, për këtë project ka pothuajse 3 vite që punohet, pavarësisht se në Shqipëri deri më tani, nuk ka patur asnjë deklaratë qoftë nga PD apo Bashkia e Tiranës./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga