LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Protesta e 8 Janarit/ Escobar: Për të ardhur keq që dikush përdorë dhunën dhe jo kutinë e votimit

12 Janar 2022, 11:39, Aktualitet CNA
Protesta e 8 Janarit/ Escobar: Për të ardhur keq që dikush

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Jugore dhe Qendrore, Gabriel Escobar  ka dënoi dhunën që ndodhi në selinë e PD-së me 8 Janar.

Ndër të tjera Escobar foli gjithashtu edhe për rolin që do të luajë Uashingtoni në bisedimet Kosovë-Serbi, si edhe për shpresat për integrimin evropian të rajonit.

?Mendoj se është për të ardhur keq që dikush do të përdorë dhunën dhe jo kutinë e votimit, në një përpjekje për të marrë nën kontroll një parti politike. Ne e dënojmë këtë. Jo gjithkush që pretendon se është anëtar i Partisë Demokratike është një partner i rëndësishëm i joni tani. Ne do të jemi  shumë të angazhuar në proces, jo vetëm në Serbi dhe në Kosovë, por në përgjithësi në rajon dhe jo vetëm për çështjet politike, por edhe për çështjet ekonomike, por në përgjithësi në rajon dhe jo vetëm për çështjet politike, por edhe për çështjet ekonomike.? shprehet Escobar në  intervistën për Zërin e Amerikës./CNA.

Lajmet e fundit nga