LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përjashtimet në PD/ Basha kthen partinë 30 vite pas, ja ndryshimi nga Ramiz Alia

12 Janar 2022, 15:45, Aktualitet CNA
Përjashtimet në PD/ Basha kthen partinë 30 vite pas, ja ndryshimi

Analisti Ylli Dylgjeri, ka bërë një paralelizëm me situatën aktuale në PD ku kryetari i shkarkuar Lulzim Basha, mori vendimin për përjashtimin nga PD të Sali Berishës dhe 8 prej mbështetësve të tij, si dhe pezullimin e 19 të tjerë, dhe PPSH 30 vite më parë.

Duke e krahasuar me Ramiz Alinë, Dylgjeri, nxjerr dhe diferencat mes të dyve.

?Perjashtimet 30 vjet me pare ne PPSH dhe sot ne PDSH

Pas ngjarjes së paprecedentë 30 vjet me pare, ne diktature, kur e gjithë Byroja Politike u shkarkua dhe u përjashtuan nga partia brenda pak orësh, kemi ngjarjen e dyte ne historine politike, ne demokraci, te shkarkimeve politike ne Shqiperi.

Eshte PD e Lulzim Bashes qe veproi me te njejten llogjike. Po naten u mblodh, me Kryesine dhe  shkarkoi, perjashtoi, pezulloi brenda nates 14 deputete dhe dhjetra antare te forume drejtuese te PD -se.

Ndryshimi me kohen e Ramiz Alise serisht eshte i madh.

Ramizi ishte per vazhdimesise politike. Ai vertete shkarkoi te gjithe Byrone Politike por nuk preku Enver Hoxhen dhe familjen e Tij.

Ndersa Lulezim Basha e filloi me Kryetarin historik Sali Berishen, me familjen e Tij,  dhe me pas me te gjithe bashkepuntoret e Tij.

Ndryshimi tjeter, Ramizi e filloj nga fundi dhe ndaloj te  i Pari,  ky filloj nga i Pari dhe nuk e di… do te ndaloj ke i fundit?”/CNA.al

Lajmet e fundit nga