LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Mu deshën dy ditë të bindja farmacistin se kam hall”/ Artan Hoxha rrëfen si i bleu ilaçet kontrabandë

12 Janar 2022, 21:38, Aktualitet CNA
“Mu deshën dy ditë të bindja farmacistin se kam

Gazetari investigativ Artan Hoxha ka treguar dy raste kur ka blerë ilaçe kontrabandë. I ftuar në emisionin ?Bardh e Zi? në Abc news, Hoxha shprehet se, njëri prej rasteve ishte kur ai ishte me Covid dhe një prej ilaçeve kushtonte 500 euro.

?Kur isha me covid. Një nga ilaçet që më rekomanduan nuk ekzistonte, por vine kontrabandë. Ai kishte një çmim 500 euro dhe doza të jepej me Ëhatsapp. Aty të çonin mjeket, thoshin ?merr këtë?, tha Hoxha.

Ndërsa rasti i dytë që tregoi gazetari kishte të bënte me babain e tij.

?Unë kam edhe një rast tjetër familjar timin, i duheshin dy medikamente që kushtonin shumë, njërin nuk e kishte QSUT se nuk ishte bërë tenderi dhe i dyti duhet ta blija vetë.

E gjeta kontrabandë dhe atje ku shkova u desh dy ditë që të bindja farmacistin se kam hall, se nuk më besonte duke qenë se më kishte parë nga ekrani. Kam babanë sëmurë dhe pa këtë ilaç nuk mund ti bëj kimioterapinë. Nuk kam ku ta gjejë.

Jashtë nuk kam para ta çoj dhe isha i detyruar. Dhe më është dashur të marr miq mjekë, që të bindnin farmacistin dhe ajo të bindej që unë vërtetë kisha hall? tha ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga