Teori konspirative mbi vdekjen e princesh Diana

2 Janar 2022, 21:25, Blog CNA
Teori konspirative mbi vdekjen e princesh Diana

Diana Spencer, ose Princesha Diana bë një nga personazhet e famshëm më të fotografuar dhe më të pëlqyer në planet, veçanërisht në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara.

Vdekja e saj ishte një tragjedi ndërkombëtare tronditëse dhe u shoqërua me shumë teori konspirative. Ja disa prej tyre:

Princesha Diana nuk ishte personi i vetëm që vdiq në atë aksident me makinë në Paris në vitin 1997. Sipas Parade, po ashtu edhe shoferi Henri Paul dhe partneri romantik i Dianës, Dodi Fayed, djali i Mohamed Al-Fayed.

Sipas Hindustan Times, Al-Fayed u tha hetuesve të aksidenteve se Diana ishte shtatzënë në kohën e vdekjes së saj. “Diana më tha në telefon se ishte shtatzënë. Unë jam i vetmi person që i tha.” Ndërsa hezitonte të drejtonte gishtin vetë, Al-Fayed tha gjithashtu se Diana dyshonte se “Princi Charles dhe Princi Philip po përpiqeshin ta hiqnin qafe atë”, sepse zbuluan se ishte shtatzanë me një musliman.

Dramaturgu Jon Conëay, i cili shkroi dramën e vitit 2015 “Truth, Lies, Diana”, tha për The Mirror se kishte dëgjuar për shtatzëninë nga një oficer britanik i mjekësisë ligjore, i cili njihte dy mjekë myslimanë që punonin në spitalin ku vdiq princesha. Një nga mjekët “e pa fetusin dhe iu tha të mos e përmendte kurrë”, sepse publiku nuk do të pranonte “Dianën , shtatzënë me një foshnjë myslimane”.

Disa njerëz besojnë se Diana e dinte se një ditë do të vdiste në një aksident me makinë. Paul Burrell, i cili shërbeu si shërbëtor i Dianës, botoi kujtimet e tij “A Royal Duty” në 2003 (për CBS Neës), ku ai pretendonte se Diana i dërgoi atij një letër në 1995 ku shprehte frikën se, pas largimit nga jeta mbretërore dhe divorcit nga Princi Charles, siguria dhe jeta e saj ishin në rrezik. Ajo ishte thellësisht e shqetësuar se dikush që punonte në emër të ish-bashkëshortit të saj të fuqishëm do ta dëmtonte fizikisht ose do ta vriste, dhe më pas do ta bënte të dukej si një aksident i zakonshëm me makinë.

Pasi ish-shërbyesi i Dianës, Paul Burrell zbuloi publikisht shënimin që mori nga princesha se si ajo ishte e bindur se do të vritej nga një aksident automobilistik nga dikush i lidhur me familjen mbretërore, ish-burri i Dianës, Princi Charles. u shqetësua shumë.

Në vitin 2005, për Neësëeek, Lord Stevens, ish-komisioner i Policisë Metropolitane të Londrës, intervistoi trashëgimtarin e fronit për vdekjen e ish-gruas së tij, si pjesë e hetimit shumëvjeçar për tragjedinë e gushtit 1997.

Shënimi i Dianës thoshte gjithashtu se Charles e dëshironte vdekjen e saj që të ishte i lirë për një martesë të re.

Sipas një një teorie tjetër konspirative, shumë njerëz në rrethin e brendshëm të Dianës punonin për organizata që nuk e mbështesnin domosdoshmërisht atë, ose që mund të kishin ndihmuar në ?organizimin? e vdekjes së saj. Pjesë e kësaj teorie është edhe shoferi i Dianës i cili mendohet se ishte një spiun britanik.

Disa besojnë se nuk ishte aksidenti me makinë që vrau Princeshën Dianën në 1997 ? por mungesa e kujdesit të shpejtë mjekësor.

Sipas USA Today, Dodi Fayed dhe Henri Paul vdiqën në vendngjarje, ndërsa Diana mbeti gjallë. Ajo u transportua në spitalin Pitie-Salpetriere dhe mbërriti vetëm pas orës 2 të mëngjesit, 90 minuta pas aksidentit. Në orën 4 të mëngjesit, Diana u shpall e vdekur.

Krahu kryesor dhe më i fshehtë i spiunazhit të Shteteve të Bashkuara, Agjencia Qendrore e Inteligjencës, është legjendare për veprimet e saj të fshehta dhe me aksione të larta që prekin qeveritë dhe popullatat në mbarë botën. C.I.A. është aq e fshehtë dhe e ashpër, sugjerojnë disa teoricienë konspiracioni, sa agjencia thjesht duhet të ketë pasur diçka të bëjë me vdekjen e Princeshës Diana, një armike e familjes mbretërore të MB-së, një aleate e madhe e Shteteve të Bashkuara?

Sipas The Daily Beast, Diana nuk kishte vendosur rripin e sigurimit gjatë hipjes në Mercedes-in e saj kur ai u përplas me një shtyllë në një tunel të Parisit në gusht 1997.

Sipas The Daily Express, , është e dyshimtë që Diana nuk kishte vendosur rripin e sigurimit duke hedhur dyshime se rripi ishte prishur ose ndryshuar qëllimisht që ajo mos kishte mundësi të mbrohej.S.K-CNA.al/http://grunge.com

 

 

Lajmet e fundit nga