Si Kleopatra joshi Mark Antony, ndërkohë që ishte e martuar me Julius Cezarin

31 Dhjetor 2021, 21:00, Blog CNA
Si Kleopatra joshi Mark Antony, ndërkohë që ishte e martuar me

Lidhja midis mbretëreshës egjiptiane Kleopatra dhe të dashurit të saj, kreut të fuqishëm romak Mark Antony është padyshim një histori shekspiriane.

Sipas Historisë, dy figurat e shquara politike  filluan lidhjen e tyre në vitin 41 p.e.s., edhe pse mbretëresha egjiptiane kishte lidhjen zyrtare me Julius Cezarin., ajo kishte mbetur shtatzanë me Antony dhe ishte në pritje të dy binjakëve.

Oktaviani, kunati i Antonit, sapo kishte nxitur një rebelim të dështuar dhe Senati bëri thirrje për pajtim në një përpjekje për të rivendosur rendin në Romë. Antoni u detyrua të martohej me motrën e Oktavianit, por tre vjet më vonë, ai u kthye në Egjipt dhe lindi një djalë tjetër me Kleopatrën.

Ata bënë publike marrëdhënien e tyre, duke marrë pjesë në ceremoni së bashku dhe duke parakaluar fëmijët e tyre — së bashku me djalin e Kleopatrës nga Cezari — si trashëgimtarë legjitimë mbretërorë, gjë që binte në kundërshtim me ligjin romak.

Pse një burrë në krye të një prej qytetërimeve më të fuqishme në botë do të hiqte dorë nga të gjitha për një grua me të cilën nuk ishte as i martuar? Kleopatrën.

Thuhej gjithmonë se Kleopatra ishte një nga femrat më të bukura të kohës shumë inteligjente  dhe Antoni u magjeps prej saj.

Thuhej se të dy kishin një marrëdhënie pasionante, lozonjare dhe Antoni i dhuroi të dashurës të tij sipërfaqe të mëdha toke rreth Mesdheut. Pasi provokuan qëllimisht Oktavianin dhe ndoshta u përqendruan paksa shumë në festat e tyre luksoze, çifti shpejt e gjeti veten të rrethuar nga një ushtri romake kundër të cilës nuk mund të fitonin. Kleopatra u përpoq të negocionte me Octavian për sigurinë e fëmijëve të tyre dhe falsifikoi vetëvrasjen e saj pasi e dinte që Antoni do të vriste veten pasi të dëgjonte për vdekjen e saj. Zemërthyer, ishte e qartë se Octavian ende nuk do të negocionte, kështu që ajo vrau veten me të vërtetë këtë herë pasi romanca e tyre e stuhishme mori një fund të shpejtë dhe tragjik. Nuk është çudi që Shekspiri u frymëzua prej tyre per të krijuar historinë ?Romeo dhe Zhuljeta?./ S.K-CNA.al/ /grunge.com/the-truth-about-cleopatra-and-mark-antonys-relationship/

Lajmet e fundit nga